Според данни на Българската Асоциация за закрила на пациентите всяка година от здравните заведения се губят около 300 милиона лева. Пациентската организация събра директори на болници по повод утрешния Европейски ден на пациента.
Председателят на Асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов заяви пред БНР, че е крайно време Националната здравноосигурителна каса да затегне контрола над лечението в болниците:
"По наши изчисления от болниците годишно изтичат по 200-300 милиона. За да се спре това, трябва не точно административните ограничения, а да се въведат стандарти за качеството на медицинската помощ. Касата да престане да се прави на банка, а за започне да следи качеството, защото силите на медицинския одит не могат да бъдат навсякъде в 400 различни заведения, 5000 джипи практики и 7000 специалисти.
Няма план, в който да се приемат правата на пациентите, няма план за създаването на фонд за обезщетение на пациентите при увреждане, няма регистър на лекарски грешки, няма ефикасна профилактика на заболяванията", посочи още Таушанов.
Директорът на Военномедицинската академия проф. Николай Петров посочи, че листи на чакащи нямат, но очакват проблеми с финансирането към май, юни, ако имат надлимитна дейност, която няма да се плати.
"Очакваме да получим 95% от заработеното", посочи директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов:
Още от България
Депутатите не харесаха Киселова и Кирилов - няма избран председател
Дори при прегласуването нито една от двете номинации не можаха да събере нужната парламентарна подкрепа
Румяна Коларова: ПП непрекъснато се поставят в капани, избират грешния ход
Въпросът е къде се договарят лидерите – в залата или някъде другаде, отбеляза политологът в коментар на патовата ситуация в НС
Пеевски: ДПС-НН няма да гласува на балотажа, Кирил и Асенчо да си пият чая с „Възраждане“
Призовавам ги наистина да се събудят, да се сетят кой ги е пратил тук да си разхождат костюмите и да свършат нещо, или да отиваме на избори