6 Декември, 2025

Горанов: По-вредно е Манолова на протеста на „Атака”, отколкото липсата на координация при АБВ

Горанов: По-вредно е Манолова на протеста на „Атака”, отколкото липсата на координация при АБВ

„Това, че Мая Манолова се снима на плакатите на Атака е по-голямата щета политическа, отколкото това, че АБВ по един или друг начин не са успели да координират окончателната си позиция”. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов в ефира на радио К2. „Оставката може да ми я поиска този, който ме е назначил, това е министър-председателят”, добави той по повод искането за оставката му.

Горанов заяви, че не вижда в какво е формулиран упрекът на АБВ, но ако е свързан с ратификацията на договора за посредничество между правителството и четирите банки, този договор дава стабилност на управлението.

„Съвсем добронамерено и зад кадър, всички са нормални хора в парламента, обясних мотивите си. Разговорът не беше много по-различен между това, което говорих от парламентарната трибуна и това, което разказвах месеци наред на нашите колеги”, обясни Владислав Горанов. Той подчерта, че здравият разум е надделял и решението е било правилно. При гласуването БСП са останали в изолация заедно с другите крайни популисти от Атака.

Владислав Горанов отговори, че премиерът би трябвало да е доволен, че законодателните инициативи на правителството срещат такава широка подкрепа. „Аз не съм изкушен да се радвам, че толкова много хора са го подкрепили, по-радостното е, че здравият разум надделя в Народното събрание, тъй като бяхме на път по начина, по който беше структуриран дебатът, по това, че се използваше за политически цели по един нелицеприятен начин, видяхте, че много време се дебатираше, тоест тезата, че „нямахме време да се информираме”, е силно неприемлива, защото близо 20 дни се водеше този дебат.

Владислав Горанов заяви, че ако народните представители изискат информация за комисионите, които ще получат банките и други юридическите или физическите лица, които посредничат, тя ще бъде показана, но по принцип не е прието в международните среди тя да се представя пред широка публика, защото уврежда пазара. Той беше категоричен, че България няма никакво обвързване с този международен договор, който се ратифицира, тоест тя не е задължена да плаща никаква такса, ако не направи емисия. Договорът е свързан с обема на емисията. На въпроса дали това е някакъв фючърсен договор, финансовият министър отговори, че няма нищо фючърсно, фючърсните сделки имат друг характер.

В случая става дума за многогодишен договор за посреднически услуги. „Приемете, че таксите и комисионите са пропорционални на обема, всяко число, умножено по нула е нула. Но те са пропорционални на обема и са плоски, ако така мога да се изразя, тоест не ескалират с увеличение на обема, те запазват обема си и при нула емисия с услугите на тези банки, и при пълния обем”, обясни Владислав Горанов. На въпроса какъв е размерът на комисионата при пълния обем на емисията, финансовият министър отговори: „17 пъти по-малък от тази при Милен Велчев”. Владислав Горанов добави, че няма български посредници.

Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.