"Има реален риск здравната система в края на годината да изпита доста сериозни затруднения от текущото й финансово състояние. Затова искам още отсега да алармирам, като финансов министър, че случващото в сектора е в състояние на свободно падане. Това неминуемо ще се прояви в следващите няколко месеца, ако много бързо не се вземат спешни мерки". За това предупреди финансовият министър Владислав Горанов на форум, посветен на здравната реформа, организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Горанов потвърди прогнозите на здравната каса и лекарите, че със сегашните темпове до края на година се очаква дефицит от около 200 млн. лв. в публичните средства за здравеопазване. Според финансовият министър като цяло разходите за здраве нарастват с твърде бързи темпове - през 2009 г. те са били 2.6 млрд. лв., а през 2014 г. - над 4 млрд. лв. "Това означава, че 30-40% е номиналният ръст на разходите за сектора, но не наблюдаваме такъв ръст нито в инфлацията в страната, нито в БВП", обобщи Горанов.
Още по-далечно сравнение - с 1998 г., когато публичният бюджет за здраве е бил едва 810 млн. лева на фона на миналогодишните 4 млрд. лева, обаче е обезкуражаващо, защото според финансовият министър оттогава досега няма осезаемо подобрение в достъпа и качеството на медицинските услуги у нас.
Заедно с това през 2014 г., спрямо 2013 г., общото нарастване на приходите по консолидирания бюджет е около 440 млн. лв., почти същата сума е и общото нарастване на разходите за здравеопазване, отчетени в 2014 година. "Това означава, че цялото допълнително изземване през бюджета е съпоставимо с увеличението на консолидираните разходи за здравеопазване. Не случайно и 2014 г. приключи с доста сериозен консолидиран дефицит", заяви министърът на финансите.
Също като премиера Горанов подкрепи идеите на здравния министър Петър Москов и призова за бързо изпълнение на възможните мерки за балансиране на системата. Проблем според него обаче е популизма, който се намесва в дебатите около здравната реформа и именно той бави процеса.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.