Финансовият министър Владислав Горанов започна разговорите за смяна на лев с евро, по време на посещението си във Вилнюс.
Той бе в столицата на Литва за окончателното влизане на 19-тата страна от ЕС в еврозоната и премахването на местната валута.
От полунощ на 15 януари в Литва вече се плаща само с евро, съобщи "24 часа".
"Има политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото", каза Горанов. Той обаче не определи дати за влизане в чакалнята на механизма ERM 2 и последващо приемане на еврото като официална валута. Напълно възможно е да влезем поне в чакалнята до 2018 г., когато приключва мандатът на сегашното правителство, каза той.
България ще поиска от 19-те страни, които вече ползват еврото като валута, пътна карта с ангажиментите на страната ни и реформите, които трябва да извършим за допускането ни в механизма ERM 2.
По мнение на финансовия министър смяната на лева с еврото ще има положителен икономически ефект върху България. Финансовият ресурс, който може да заема страната, ще е по-евтин, отпада пресмятането на валутния риск, ще се увеличат и чуждестранните инвестиции, посочи Горанов.
Има механизми за контролиране на цените, така че да не се допусне покачването им заради смяната на валутата, категоричен е министърът.
Още от България
Андрей Райчев: Имаме нужда от "страшен" прокурор, казуси като "Пеевски" не трябва да зависят от „Магнитски“
Нонсенс! По думите му единственият изход от войната е постигането на договор, „в който Русия да е достатъчно доволна и ние да сме доволни“
Румяна Коларова: Демерджиев иска да е герой, бюджетът е на „замръзналото кралство"
"От „Прогресивна България“ няма да вземат непопулярни мерки преди президентските избори“, каза тя.
Бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 г. влизат в НС за дебат на първо четене
За да компенсира трайното нарастване на разходите от последните години и да стабилизира публичните финанси, правителството прибягва до непопулярни мерки