26 Март, 2026

Гражданската квота в РБ отсвири анекса на Кунева към споразумението с ГЕРБ

Гражданската квота в РБ отсвири анекса на Кунева към споразумението с ГЕРБ

Депутатът Петър Славов от гражданската квота на Реформаторския блок коментира пред БНР предложения от "Движение България за гражданите" анекс към коалиционното споразумение между Блока и ГЕРБ:

"Аз не съм виждал въпросния анекс към коалиционното споразумение. До момента това, което е било представено, е декларация в подкрепа на управлението. И то до голяма степен безусловна подкрепа на управлението, което няма как да приема, и повечето ми колеги от гражданската квота не са склонни безусловно да дадат нов кредит на доверие. Дори и като механизъм не виждам как се очаква от нас да подпишем някакъв анекс към нещо, което отначало не сме подписали. По-съществено е предприемане на действия по ключови въпроси за обществото – като съдебната реформа и нейното продължаване, реалното разделяне на ВСС, приемането на промените в Закона за съдебната власт. Народното събрание трябва да се произнесе със свое решение за проведения референдум в края на миналата година за електронното гласуване. Надявам се то да бъде положително и да има адекватни промени в Изборния кодекс. Всички тези неща ще ги подкрепим, ще бъдем активни и затова не е необходимо да подписваме било то декларации или анекси. Надявам се същото поведение да имат и всички политически партии в Блока.

Електронното гласуване беше подкрепено от близо два милиона граждани, най-логичното за мен е да намери отражение в Изборния кодекс.

За нас едно от най-важните неща при промените в Изборния кодекс ще бъде засилване на елемента на преференцията. Искрено се надявам никоя политическа партия да не си позволи да посегне на този елемент на мажоритарност.

Парламентарната група на Реформаторския блок се събира днес, за да обсъди новите приоритети пред правителството. Депутатите от гражданската квота няма да подкрепят анекса, категоричен е Петър Славов.

Сподели:

Коментари (0)

Конституционалистът Пламен Киров: Измамата на Андрей Гюров е сравнима с лъжата за гражданството на Кирил Петков

Конституционалистът Пламен Киров: Измамата на Андрей Гюров е сравнима с лъжата за гражданството на Кирил Петков

Именно Народното събрание е органът, който може да прекрати мандата му, но липсата на своевременно решение създава институционален вакуум

Декларация на общественици: Университетите не са място за политически кампании и раздление

Декларация на общественици: Университетите не са място за политически кампании и раздление

Особено тревожни са инициативите, насочени към изключването на Израел от европейските научни програми, включително програмата Horizon, която е създадена именно за насърчаване на международното научно сътрудничество

 Димитър Главчев:  Най-голямото обявено дарение за изборите достига 20 000 евро

Димитър Главчев: Най-голямото обявено дарение за изборите достига 20 000 евро

Общо са декларирани 110 дарения на стойност 149 116 евро, направени от физически лица за двама участници в изборите.