29 Юли, 2026

Х. Адемов: Трябва яснота по дейността на частните пенсионни дружества

Х. Адемов: Трябва яснота по дейността на частните пенсионни дружества

"Няма внесени текстове, има само заявени намерения от Реформаторския блок и от част от представителите на ГЕРБ до 31 март всички компоненти на пенсионната система да се преразгледат и на обществото да се предложи достатъчно приемлив и съгласуван модел, който да дава ясна перспектива и прозрачност на компонентите, като да кажем възраст за пенсиониране, стаж", заяви председателят на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика Хасан Адемов в коментар на предстоящите първи стъпки в работата по отношение на общественото осигуряване.

"Крайно време е за нов обществен договор и ново обществено съгласие, за да не променя всяко следващо правителство параметрите на пенсионната система", подчерта Адемов.

"Имаме и препоръки от ЕК финансовата система на пенсионното осигуряване да бъде достатъчно стабилна, да има адекватни пенсии, да бъде ограничено ранното пенсиониране".

Адемов коментира и предложението на Реформаторския блиок за индивидуални капиталови партиди в НОИ и избор за осигуряващите се - частен или държавен фонд: 

"Разбира се, че това може да се случи, но няма такава практика в нито една държава от ЕС. Преди години имаше такъв капиталов стълб в Казахстан, но те се отказаха от този вариант. Това ще бъде някаква иновация не само в България, но и в ЕС".

"Трябва да има повече яснота около дейността на частните пенсионни дружества. Осигурените лица трябва да имат право на избор между консервативен и агресивен начин на инвестиране на техните средства в пенсионните фондове", смята Адемов.

Сподели:
Дебатът за Национална детска болница прерасна в скандал, бяха наказани депутати

Дебатът за Национална детска болница прерасна в скандал, бяха наказани депутати

Спорът възникна между народни представители от опозицията и депутата от ПБ Стоян Тричков, който си позволи да обвини опозицията в "лъжи"

Заиграването с МиГ-29 е диверсия срещу националната сигурност и срещу модернизацията на българските ВВС!

Заиграването с МиГ-29 е диверсия срещу националната сигурност и срещу модернизацията на българските ВВС!

България няма моралното право да „краде“ бойни способности от воюваща Украйна, а българските пилоти днес заслужават модерна западна техника, интензивни полети и командири, които гледат напред и нагоре, а не към ръждясалите военни складове на разкапващата се съветска империя.

Радев с критика към прокуратура, надява се МВР и службите да разплетат политическата корупция

Радев с критика към прокуратура, надява се МВР и службите да разплетат политическата корупция

Премиерът коментира и предстоящия избор на нов Висш съдебен съвет, който според него трябва да покаже дали съдебната власт е готова да се освободи от зависимостите на миналото

Коментари (0)