6 Март, 2026

Хампарцумян: Ако търпим популисти да ни управляват, гръцкият сценарий ни е вързан в кърпа

Хампарцумян: Ако търпим популисти да ни управляват, гръцкият сценарий ни е вързан в кърпа

За Гърция има два сценария – катастрофален и труден, но реалистичен. Първият е, ако Ципрас въведе драхмата – това ще бъде един от най-катастрофалните сценарии за южната ни съседка. 40-50 млрд ще натискат драхмата и ще я смачкат и тя ще се превърне една много евтина валута. Тогава гръцката икономика или ще се европеизира, или даларизира, това е са два от вариантите. Но ако започне да си събира данъците от туризма, корабостроителството и корабоплаването, което не прави, тогава може да стабилизира икономиката си и нещата да тръгнат в положителна посока. Това коментира по Би Ти Ви банкерът Левон Хампарцумян.

По думите му за днешната криза в Гърция вина носят няколко безотговорни правителства, като най-безотговорно е това на Ципрас - левичари, които лесно харчат, но трудно създават финансов ресурс.

В Гърция има едно високомерие или национална гордост, защото те измислили демокрацията и как можело да живее със стандарта на България или Хърватия. Сега нейните управляващи са с паничката при ЕС и трябва да се съгласят с условията, които им поставят от предишните месеци. Когато доверието е нарушено и години наред не си изпълнявал обещанията, давани пред Брюксел, не може с питането на народа да се решава проблем. Не можем да казваме, че Европа е лоша или, че има конспирация срещу Гърция. Модерната история на Гърция е около 200 години, като през 90 от тях страната е била в просрочие на задълженията си. Европа не си е затваряла очите, но е имало системно даване на обещания, които не са спазвани. Но сега Гърция няма къде да ходи, защото има 500 млрд. задължения. И това, което сега иска Брюксел от Гърция е, с парите, които ще бъдат отпуснати, да я направят устойчива икономика. А това е свързано преди всичко с модернизиране на икономиката, посочи банкерът.

Хампарцумян е категоричен, че въпреки заиграването на Ципрас с Путин, Гърция няма как да вземе парите, които са и нужни, за да се справи с кризата.

Ципрас отиде при Путин и какво от това. Сега нямам Съветски съюз, а една капиталистическа държава, която няма намерение да хрантути един, който не може да си направи сметката – който харчи повече от колкото изкарва, подчерта шефът на „Уникредит Булбан“.

На въпрос на водещия може ли България да бъде сполетяна от сценария на Гърция, банкерът бе категоричен: Ако търпим популисти да ни управляват, гръцкият сценарий ни е вързан в кърпа.

Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу новия шеф на МВР в Пловдив - заради бездействието му по убийството на Митко от Цалапица

Протест срещу новия шеф на МВР в Пловдив - заради бездействието му по убийството на Митко от Цалапица

Васил Костадинов оглавяваше дирекцията на МВР - министър Калин Стоянов го освободи заради бавно разследване

Иво Сиромахов: Простотията е личен избор

Иво Сиромахов: Простотията е личен избор

"Никой не може да те направи прост насила. Освен ако не искаш да си прост", категоричен е той

Христанов: Това са същите, които сложиха Пацо Шнорхела за премиер. Водят много мръсна и кална война

Христанов: Това са същите, които сложиха Пацо Шнорхела за премиер. Водят много мръсна и кална война

Повод за реакцията му са твърдения на партията на Слави Трифонов, че д-р Ангел Мавровски е бил заличен от регистъра като ветеринарен лекар, както и че асистентка на министъра е била арестувана за наркотици през 2005 г.