17 Юни, 2026

Харалан Александров: Живеем с еколози, които искат България да стане резерват, в който хората да не пречат на животните

Харалан Александров: Живеем с еколози, които искат България да стане резерват, в който хората да не пречат на животните
Харалан Александров

Все още има надежда българите в чужбина да се върнат у нас

"Тенденцията, която виждаме с разждаемостта, не е изненадваща. Големият въпрос е къде ѝ се ражда на българката. Много млади хора избират да правят това в чужбина, за да са материално осигурени децата им. Лошата новина е, че това ще изпили нацията ни и пазара на труда. Това е изборът на новите модерни общества, които не са като традиционните, каквито са ромите. При достигане на полова зрялост те започват да правят деца".

Това заяви пред БТВ социалният антрополог Харалан Александров. Той коментира спада на раждаемостта в страната с 8% за година. "В модерното общество жената е свободен човек, а не средство за възпроизвеждане. Има много млади хора, които искат да се върнат и да гледат децата си у нас, но това все още е пожелателен процес. След война обикновено хората раждат повече деца. През последните 10 години очевидно имаме икономически възход. Въпросът е правителството и бизнесът да успеят да докажат на младите хора, че имат сигурност, тъй като все още има обезлюдени региони. Все още има хора, според които трябва страната ни да е резерват и хората не трябва да пречат на животните", коментира Александров. 

Сподели:
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасадата с друго от фасадата показва, че работят старите схеми

Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасадата с друго от фасадата показва, че работят старите схеми

Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста

Коментари (0)