Хеликоптери на Главна дирекция „Гранична полиция" облитат българо-македонската и част от българо-гръцката граница. Те са започнали периодичните полети от вчера, като е изготвен график, съобщават от пресцентъра на МВР.
От силовото ведомство поясняват, че целта е да се следи обстановката и да се получават обективни данни, които да подпомагат оценката на ситуацията.
Към момента нямало данни за напрежение и усложняване на ситуацията.
По данни на граничарите, за последното денонощие 20 чужди граждани са били задържани на зелена граница и двама на ГКПП на българо-турската граница.
36 са задържаните на изход на българо-сръбската граница. Спипани са и шестима, укрити в товарен автомобил. Те са задържани на ГКПП - Кардам на българо-румънската граница.
От полицията уверяват, че не са засечени опити за нелегално преминаване на българо-македонската граница.
По-рано от вътрешното министерство съобщиха, че на българо-македонската граница напрежение към момента няма. На този етап не били постъпвали сигнали за имигранти, насочили се към българска територия.
Служители на ГД „Гранична полиция" на трите ГКПП - Златарево, Станке Лисичково и Гюешево поддържат непрекъснат контакт с колегите си от съпределните пунктове в Македония. Те обменят информация в реално време.
От вътрешното министерство поясняват, че са в действия мерки за засилване на охраната. Разпоредено е всяка промяна в обстановката да бъде докладвана на шефа на „Гранична полиция".
Припомняме, от вторник сухопътни войски и „Гранична полиция" започват съвместни дейности по критичните точки на зелена граница и КПП-ата. Военните ще се включат и с техника. Ще се увеличат и хеликоптерите на граничарите, които да засилят наблюдението от въздух.
Премиерът Бойко Борисов вчера увери, че страната ни в момента няма основание да се притеснява повече от бежанския натиск, отколкото досега. Той подчерта, че са взети всички необходими мерки относно бежанската вълна.
По-късно същия ден в телефонен разговор Борисов е обсъдил с подалия оставка премиер на Гърция Алексис Ципрас темата за миграционния натиск. И двамата са изразили безпокойство и се обединили около тезата, че България и Гърция трябва заедно да отстояват интереса си по този проблем пред Европейския съвет.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"