17 Март, 2026

И български потребители са в новата „Колекция” на хакерите

И български потребители са в новата „Колекция” на хакерите

Киберпрестъпниците може да са действали за чуждо правителство

2,8 млрд. записи със 772,9 млн. имейл адрес и 21 млн. уникални пароли влизат в най-новата „Колекция”, която хакери разпространяват в „тъмната” част на интернет. Според киберекспертите, пробивът #collection1 вероятно е сравним по значимост с най-големия известен до момента теч на лични данни – този на Yahoo!, който на всичкото отгоре дълго време беше и прикриван от компанията. В случая обаче говорим не за пробив от един източник, а за сбор от 2000 различни компрометирани бази данни, съобщава БТВ. 

Експертът Красимир Коев твърди, че поне 2 до 3 % от пробитите акаунти в новата колекция са на български потребители. Според него пробивът е резултат от правителствена атака. „Следите към този хак и дъмповете, които виждаме в даркнет, говорят, че това е работа на специализирани екипи, при които няма манифест, търговски искания и плащане с биткойн. Според мен, това е правителствена атака, но нищо не пречи злонамерени хакери за изтеглят тези дъмпове в даркнет и да почнат да атакуват обикновени лица. Виждам и много имейли на български граждани с акаунти в различни мрежи и онлайн магазини. Така че опасенията са сериозни”, подчертава той.

Важно е, че даже да имате много добра парола – с комбинация от главни и малки букви, цифри и специални символи, можете да станете плячка за хакерите. Достатъчно е просто да сте използвали паролата на няколко места, едно от които междувременно е било компрометирано. Коев отбелязва, че 38% от разбитите пароли са били със силна защита.

Той препоръчва първо веднага да си смените паролите – независимо дали сте в списъка на компрометираните акаунти. След това се доверете на добре подсигурен софтуер за управление на паролите, идентификация на два етапа при влизане и потвърждение с текстово съобщение или писмо. В някои случаи и самата комуникация е важно да бъде криптирана.
Сподели:

Коментари (0)

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

Приемането му ще позволи на страната да работи в продължение на три месеца след 31 март.