14 Февруари, 2026

И. Калфин: Съдебната реформа трябва да се приеме без извиване на ръце

И. Калфин: Съдебната реформа трябва да се приеме без извиване на ръце

"Съдебната реформа трябва да се проведе бързо, но в съгласие и без извиване на ръце", заяви министърът на социалната политика и заместник-председател на АБВ Ивайло Калфин. 

По думите му, няма логика Реформаторският блок и Патриотичният фронт да искат приемането на Кодекса за социално осигуряване да се отложи за есента, тъй като по текстовете на документа е постигнато широко обществено съгласие.

"Ясно е, че това предложение за отлагане на гласуването всъщност е искане приемането на Кодекса да се обвърже с одобряването на промените в Конституцията", посочи Калфин. 

Според него, подобно извиване на ръце, както и поставянето на политически ултиматуми, е неприемливо поведение.

Вицепремиерът допълни, че освен Кодекса за социално осигуряване до края на юли в пленарна зала трябва да влязат промените в закона за семейните помощи. В същия срок ще излезе и наредбата, която ще регламентира подробностите около въвеждането на дневните трудови договори, приети с промените в Кодекса на труда.

По повод въвеждането на нови правила за отпускане на семейни помощи вицепремиерът посочи, че те няма да разрешат всички проблеми, но поне ще ги ограничат. 

Той уточни, че е много важно в работата с децата в риск да бъдат ангажирани повече училищата. 

Калфин посочи, че при ромските деца рано отпадналите от училище са около 25 на сто, докато при другите процентът е 5,6. 

Сподели:

Коментари (0)

"Забранен, но не забравен“ - симпатизанти на ген. Луков се събраха с пред дома му в София

"Забранен, но не забравен“ - симпатизанти на ген. Луков се събраха с пред дома му в София

 На днешната дата генерал Христо Луков, водач на Съюза на българските национални легиони, е застрелян от комунистическа терористична група

Започнаха доставките на новите бойни машини „Страйкър“ за армията ни

Започнаха доставките на новите бойни машини „Страйкър“ за армията ни

Първите пет бойни бронирани машини „Страйкър“ пристигнаха на пристанище Бургас днес, в рамките на доставка от САЩ и Канада

България иска да закупи 100 гръцки системи за защита от дронове „Кентавър“

България иска да закупи 100 гръцки системи за защита от дронове „Кентавър“

„Кентавър“ е разработка на Гръцката аерокосмическа индустрия - първоначално е създадена като наземна система за противодействие на безпилотни апарати, но впоследствие е адаптирана за военноморско приложение