30 Април, 2026

И. Йотова: ЕС се опитва да остави България, Румъния и Хърватия да се оправят сами

И. Йотова: ЕС се опитва да остави България, Румъния и Хърватия да се оправят сами

"Писмото на Борисов до Туск е закъсняло, но това е стъпка в правилната посока. По-добре късно отколкото никога", коментира евродепутатът Илияна Йотова в ефира на Нова телевизия твърдението, че премиерът е заплашил с вето, ако в помощта от ЕС за бежанците не бъде включена и България . 

Валентин Радев от ГЕРБ заяви, че писмото е навременно. 

"Нямаше как да знаем предварително какво ще поиска Турция. Надяваме се тонът да е същия и при следващата среща. Европа е отговорна за външната си граница", каза още той. 

"Европа е изцяло обърната към спасението на Шенген. Останалото, извън Шенген – България, Румъния, Хърватия, са държави оставени да се оправят както могат. Новите мерки пазят изцяло Шенген, не се говори за външните граници на страната ни. При срещата ни с членове на "Фронтекс" стана ясно, че ще има два нови пътя – през България и пътя през Албания", коментира още Йотова. 

Радев заяви, че в най-скоро време ЕС трябва да покани на масата на преговорите САЩ и Русия.

"Иначе войната в Сирия ще продължава, бежанците ще продължават да идват и нищо няма да се реши ефективно", прогнозира той.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт