20 Август, 2026

Илиян Василев: Путин умишлено поддържа жив мита за "Южен поток"

Илиян Василев: Путин умишлено поддържа жив мита за "Южен поток"

Никой в България не може да каже дали ще има какъвто и да е поток, или няма да има, заяви в студиото на БТВ бившият посланик в Русия Илиян Василев. Той коментира последните емоционални "обяснения в любов" на Путин към България. "След като се опита да ни накаже на 6 декември със спирането на "Южен поток", Владимир Путин призна факта, че Русия има необходимост от страната ни. Назряват събития, които изискват добри отношения с България. Страната иска да преодолее санкциите", обясни дипломатът.

Путин поддържа жив мита за "Южен поток", каза още той и обясни, че за него това е важно, защото без "Южен поток" той не може да притиска Украйна. Това са негови ритуални движения, както на шахматната дъска - игра не от атакуваща позиция, а игра за позициониране. Путин вече не е в състояние да дирижира, той се опита да играе ва банк, на твърдо, но няма голям ресурс" обясни още анализаторът. Путин се опита да играе твърдо в Анкара, но това не е икономическо изгодно за Русия.

Дипломатът поясни, че си оставаме все по-енергийно звасими от Русия. По отношение на природния газ преди 5 г. бяхме 87 процента зависими, сега сме близо 100 процента. Имаме достатъчно възможности, но не ги използваме заради различни фактори, убеден е Василев.

Според него в България пазарът все още законово не е регулиран, не действа ефективно. Трябва да има институции, които да позволяват търсенето и предлагането, да не позволяват им пречат интереси.

"Нашите производители са в по-неблагоприятно положение. Институциите са длъжни да не позволяват на корпорациите в този ранш да вземат повече от нормалното", каза още Илиян Василев

На въпрос ощетена ли е държавата от по-ниския аксциз, той обясни, че това е нормалната политика. На Запад се увеличава акцизът, за да може държавата да компенсира прихода в хазната. У нас обаче имаме пленена воля. Най-облагодетелствани са участниците - рафинериите и дистрибуторите. "Но без съзнателното бездействие на политици и институции не може да мине - и така идваме на въпроса КОЙ. Една сила изтощи енергетиката, мина като цунами през банка и сега се връща. Тази сила е една от малките последни сегменти. Сега вече са на пазара на горивата - най-кешовата и активна останала част от българската икономика", заяви Василев.

Сподели:
Старата руска хибридка: “Имате пожари, ЕС не може да ви помогне, ние идваме да гасим от Русия"

Старата руска хибридка: “Имате пожари, ЕС не може да ви помогне, ние идваме да гасим от Русия"

Особено цинично е, че в същия ден, в който Путин изпраща самолет да гаси пожар в Сърбия, руските ракети палят жилищни сгради в Киев, където само за изминалата нощ има поне 12 убити и 34 ранени цивилни

Пулев: България и Индонезия имат да реализират огромен потенциал в търговията и инвестициите

Пулев: България и Индонезия имат да реализират огромен потенциал в търговията и инвестициите

Министърът на икономиката, инвестициите и индустрията се срещна с посланика на Република Индонезия Н. Пр. г-жа Листиана Оперананта. Разговорите се фокусираха върху високите технологии, космическите и сателитни технологии, и дроновете.

Столична община започва възстановяване на парк „Врана“, 600 са сухите, опасни дървета

Столична община започва възстановяване на парк „Врана“, 600 са сухите, опасни дървета

„Преди фактическото му предаване нашият експертен състав извърши многократни огледи на място, в които установихме, че за последната година, повече от година, в която ние не сме стопанисвали парка, предимно дървесната растителност се намира в значително по-влошено състояние от това, в което я предадохме“, заяви директорът на „Зелена система“

Коментари (0)