14 Март, 2026

Илиян Василев: Защо Румен Овчаров се чуди, че проверяват "Лукойл"?

Илиян Василев: Защо Румен Овчаров се чуди, че проверяват "Лукойл"?

Някой да има изненадан от Румен Овчаров - представителят на държавата се оплаква от проверките на държавата в рафинерията. Дори от кумова срама - предприятиято има същностен принос за бюджета и е повече от нормално проверките да бъдат нон стоп - то затова има и специални звена на НАП и Агенция Митници към рафинерията, коментира бившият български посланик в Русия Илиян Василев.

Повод за коментара е, че тази сутрин Румен Овчаров заяви в студиото на Нова телевизия, че има тежки подозрения, че има враждебно отношение на Агенция "Митници" и като цяло на държавата към "Лукойл-Нефтохим". Овчаров е представител на интересите на държавата в може би най-голямото предприятие в България.

"Не е нормално представителят на държавата да бъде "одобряван за симпатии към Русия" или към нейните представители в България преди да бъде назначен. Нали разбираме, че би било съвършено друго ако примерно Трайчо Трайков би бил на мястото на Овчаров?", написа Василев на страницата си във Фейсбук.

В сутрешния блок Овчаров заяви, чи не може да каже дали със сигурност има враждебно отношение заради проверките, но разкри, че за последната една година Агенция "Митници" е извършвала три проверки в "Лукойл" - две проверки за събиране на акцизи и една проверка за спазване на закона. НАП от своя страна са извършили две проверки, Комисията за защита на конкуренцията също е проверявала.

Сподели:

Коментари (0)

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

"Войната в Иран доведе до шоково поскъпване на петрола и газа и изправя Европа и България пред заплахата от инфлация, остра икономическа криза и загуба на конкурентноспособност, и обедняване на гражданите, и социално напрежение"

Борисов: Подготвят смени в екипите, които могат да пипат машините за изборите

Борисов: Подготвят смени в екипите, които могат да пипат машините за изборите

"Румен Радев и неговото правителство дадоха картите на България в ръцете на Ердоган, и сега той си играе с нас". Според лидерът на ГЕРБ, служебното правителство извършва масови кадрови промени и поставя България в неблагоприятна позиция по договора с „Боташ“. Той коментира и ситуацията с дерогацията за „Лукойл“ и енергийната сигурност.

Надежда Йорданова: Президентът Йотова е права, сега реформи за върховенството на правото са невъзможни

Надежда Йорданова: Президентът Йотова е права, сега реформи за върховенството на правото са невъзможни

„Нов Висш съдебен съвет е възможен едва в следващото Народно събрание“