28 Декември, 2025

Илияна Цанова: България ще загуби 400 млн. лв. от ЕС до края на годината

Илияна Цанова: България ще загуби 400 млн. лв. от ЕС до края на годината

България ще загуби към 400 млн. лв. от ЕС до края на годината, предупреди служебният кабинет. Това съобщи БНР, позовавайки се на анализ, изготвен от вицепремиера за еврофондовете Илияна Цанова.

По думите на Цанова страната ни рискува да загуби по всички оперативни програми към 105 млн. евро. От тази сума 84 млн. евро се падат на Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма "Рибарство". А като се включат и други еврофондове, сумата набъбва на над 190 млн. евро, т.е. близо 400 млн. лв.

Най-застрашени от провал са екологичните проекти в Асеновград, Добрич, Плевен, Пловдив и др., защото плащанията от Брюксел по Оперативна програма "Околна среда" са изцяло замразени. Заради загуба на европари скоро няма да има действащо електронно правителство. Забавят се и доста транспортни проекти: ЛОТ 1 и ЛОТ 2 на автомагистрала "Марица", участъкът Сандански-Кулата на автомагистрала "Струма", строежът на автомагистралата от София до границата със Сърбия, западната дъга на софийския околовръстен път, ремонтът на жп линията Пловдив-Свиленград и др. 

Сподели:

Коментари (0)

„Гардиън“:   В България дезинформационни кампании, свързвани с Русия, засилват недоверието към еврото

„Гардиън“: В България дезинформационни кампании, свързвани с Русия, засилват недоверието към еврото

"Напрежението се пренася и в парламента, където представители на крайнодясната и проруска партия „Възраждане“ се противопоставят остро на присъединяването към еврозоната", пише изданието

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Изработката на едно оръжие може да отнеме повече от месец – зависи от модела, украсата и сложността. При Христо всичко се прави от А до Я.

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Над планините облачността ще бъде променлива, по-често значителна. Главно в Стара планина ще има превалявания от сняг