15 Януари, 2026

Интелигентни системи ще управляват 160 кръстовища в София

Интелигентни системи ще управляват 160 кръстовища  в София

Изграждат се интелигентни системи за управление на 160 кръстовища, като над 45 вече са приключили. Това каза Йорданка Фандъкова, кандидат за кмет на София, на форум „Младите предприемачи в дигиталната ера“ в София, предаде "Фокус".

Според нея новите технологии създават нови възможности за развитие.

"Инвестициите в системата на градския транспорт по отношение на електронното управление и интелигентни системи за управление вече са видими", заяви тя.

"Въведохме система, която да следи нивата на реките. Този проект е иновативен, финансиран от Министерството на образованието на Германия, и ще създаде модел за превенция срещу наводнения и очакваме да приключи следващата година", посочи кметът на Столична община.

"Планираме да създадем електронна платформа за споделяне на идеи и предложения за развитието на София, както и за обсъждане на бъдещи проекти на общината. Това ще ни позволи много бързо и по-ефективно да получаваме идеите на гражданите и ще имаме по-добър достъп", обясни тя и добави, че тази възможност е много добра за общината.

"Дигиталните технологии дават възможност повече граждани да участват в управлението на града и искаме да стимулираме това", заяви Фандъкова.

"Започнахме процес за отваряне на административни данни на общината. Вече имаме няколко такива сектора и предвиждаме да продължим в това отношение", посочи тя. По думите й, в момента в процес е процедура за избор на изпълнител на електронен портал, който да помогне на хората да получават по-лесно и бързо информация за случващото се в София.

"Убедена съм, че София има капацитет да бъде регионална столица на единен дигитален пазар", каза още тя.

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Политическата криза е системна, защото част от партиите са блокирани от корупционния модел, който трябва да бъде демонтиран

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

52-годишният мъж постъпи в лечебното заведение по спешност в събота с извънредно тежко чернодробно състояние, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

ГЕРБ внесе проектозакон за закриване на корупционната комисия

ГЕРБ внесе проектозакон за закриване на корупционната комисия

"Не се и постигнаха целите, които се поставиха при създаването на КПК, а именно независимо разкриване на корупция по високите етажи", казват вносителите