26 Януари, 2026

"Инвестиционното" министерство похарчило 3 млн. лв. за заплати и ремонти

"Инвестиционното" министерство похарчило 3 млн. лв. за заплати и ремонти

"Министерството на инвестиционното проектиране за една година е струвало на бюджета 3 милиона лева", заяви министърът на развитие Лиляна Павлова.

Тя съобщи, че в министерството са били назначени на щат 125 души, за заплати са похарчени 2.5 милиона лева, а за ремонти и режийни издръжки са похарчени 500 милиона.

"За това време министерството не е свършило нищо. Половин година е била необходима да се структурира, да се намери сграда, да се ремонтира и т.н; Така че директната щета за държавата е 3 милиона", каза Павлова и добави, че индиректните загуби са много по-големи, тъй като са били блокирани проекти за десетки милиони, а работата по оперативните програми е спряна изцяло. 

Павлова призна, че ако до края на декември министерствата не успеят да се разплатят с фирми, работили по проекти от оперативните програми, 210 милиона евро ще трябва да бъдат върнати в бюджета на ЕС.

"Загубата от тази година и половина, през която не е свършено нищо, ще ни струва огромни суми и загуба на доверие от страна на партньорите ни", заяви Павлова и добави, че само за две години средствата, които е получила България от ЕС са 32 милиарда лева, а БВП на страната е общо 80 милиарда.

Министър Павлова заяви, че правителството работи с четиригодишен хоризонт и заяви, че конфигурацията на управлението действително е сложна, но това дава възможност за взаимен контрол между представителите на различните партии, включени в кабинета.

"Най-важното сега е до края на януари да успеем да убедим ЕК да отблокира програма "Регионално развитие", което ще донесе на страната ни 1 милиард лева", каза Павлова и призна, че всичко зависи от ЕК, заради по-бавните процедури.

ек

Сподели:

Коментари (0)

Ребрандиране с нова визия: OfficeMarket.bg вече е Joya.bg

Ребрандиране с нова визия: OfficeMarket.bg вече е Joya.bg

След дългогодишно присъствие на българския пазар, OfficeMarket.bg прави ключова стъпка в своето развитие и вече продължава напред под ново име – Joya.bg. Ребрандирането отбелязва началото на нов етап за компанията зад бранда – Ronos, която повече от 30 години е доверен партньор за офис решения и консумативи.

България сама се натика в унизително положение, младите ще ви ударят с чук по главите

България сама се натика в унизително положение, младите ще ви ударят с чук по главите

Тежки  са дилемите на политическите отношения в този живот, в който единствено сигурното нещо е неизбежната смърт на всеки поотделно...

Цветан Цветанов: С нас не е разговаряно от страна на Румен Радев за ползване на регистрирана партия

Цветан Цветанов: С нас не е разговаряно от страна на Румен Радев за ползване на регистрирана партия

Той посочи, вътрешният министър не трябва да има профилът на настоящия – Даниел Митов