5 Декември, 2025

Искрен Веселинов: В някои общини у нас не се чува българска реч

Искрен Веселинов: В някои общини у нас не се чува българска реч

Идеята била да се въведе задължителното използване на книжовния ни език в определени сфери

Проектът за Закон за българския език, изготвен от „Обединени патриоти”, не цели да търси правописни грешки, а да въведе задължителното използване на книжовния език в определени сфери. Това каза в ефира на „Здравей, България” Искрен Веселинов, заместник-председател на парламентарната група на ОП.

„Дори в Конституцията пише, че трябва да има такъв закон, а той не е приет вече три десетилетия”, заяви Веселинов.

Той обясни, че в някои общини у нас не се чува българска реч. Дори в центъра на София имало повече надписи на чужди езици, отколкото на нашия.

„Трябва да се задължи администрацията да използва единствено и само български. Основните надписи на сгради и институции, дори и частни, трябва да бъдат на български. Няма да се променят имената само на търговските марки и на сайтовете. А на нарушителите ще се налагат глоби”, каза още депутатът.

Според законопроекта държавата ще трябва да подпомага разработването на проекти за използването на българския.

„Дори на пазара трябва да се предлагат само електронни устройства, които поддържат кирилица”, коментира още Веселинов.
Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот ще забави този процес

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г., след като бе постигнато съгласие между управляващи, синдикати и бизнес