20 Януари, 2026

Иван Костов: Има картел на горивата, налага го Лукойл

Иван Костов: Има картел на горивата, налага го Лукойл

"Причината за високите цени на горивата в България е картел, наложен от Лукойл. КЗК трябва да направи изследване на договорите с дистрибуторите и вносителите на горива. Ако не може да овладее ситуацията, да пита някого". Това заяви бившият премиер Иван Костов пред БТВ. Според него Бойко Борисов е успял да свали цените с личната си намеса само с 10 стотинки, което било замазване на положението. "От 2006 г. "Лукойл" не плаща данъци от 2006 г. , защото декларира, че работи на загуба от 1,6 млрд. лв., което е абсурдно и невъзможно", каза още Командира. 

По въпроса за бежанската вълна, той заяви, че богатите арабски страни трябва да поемат тежестта от Европа и да помогнат финансово, а не да дават пари на Германия да строи джамии на имигрантите. "Европа е политическо и военно джудже. Ние не можем да се справим с бежанския проблем", коментира Костов.

Той направи паралел между ситуацията, в която беше изпаднал през 1999 г. и косовските бежанци, които не пусна у нас със сегашното положение. Костов разкри, че е бил натискан отвън да ги приеме. Според него обаче с политиката си е помогнал на Европейския съюз да види къде проблема, а именно акцията на Слободан Милошевич по-късно да обезлюди Косово. По думите косоварите са ни благодарни за това. 

"По-лошото от войната е гражданската война. Югоизточна Турция е под заплаха от такава заради конфликта в Северна Африка и Близкия изток. Турция е в тежка ситуация заради шпицкомандата там и репресиите над хората. Тя започва да прилича повече на Хитлерова Германия. Войната се води от специализирани сили, които пазят цивилните. В Ирак и Либия не можа да настъпи справедлив мир, което породи гражданските сблъсъци. Европа не може да води война, защото няма да остави справедливия мир, за който ви говоря", коментира Костов. 

"Пламен Орешарски и вътрешният му министър направиха голяма грешка, като решиха да приемаме бежанци. Ние се конфронтирахме по тази тема и обърнахме стратегията, за да сме сдържани, тъй като има риск за страната ни. През последните години в България са влезли 45 000 имигранти, което се равнява на броя след Първата световна война. Но тогава те са беломорци, тракийци и хора, с които имаме едни разбирания и един език", припомни Костов. 

Сподели:

Коментари (0)

Геновева Петрова: Важно е преди изборите партиите да кажат дали ще работят с Румен Радев

Геновева Петрова: Важно е преди изборите партиите да кажат дали ще работят с Румен Радев

Предстои да видим откъде ще привлече избиратели - сред симпатизантите на „Възраждане“, МЕЧ, „Величие“ или и от тези на ПП-ДБ, и част от негласуващите.

Атанасов за Радев: Конкурентът слезе на политическата сцена

Атанасов за Радев: Конкурентът слезе на политическата сцена

"Най-големият противник на претенцията на Радев за спасител на нацията са собствените му политически действия и позиции."

Христо Панчугов: Протестите върнаха Румен Радев в играта

Христо Панчугов: Протестите върнаха Румен Радев в играта

"Поведението на ПП-ДБ подсказва, че проект на Радев е единственият, с който те биха могли да правят каквато и да е коалиция, иначе са отхвърлили всички други."