16 Април, 2026

Ивайло Калфин: ГЕРБ и Патриотите нямат реална управленска програма

Ивайло Калфин: ГЕРБ и Патриотите нямат реална управленска програма

Това не е управленска програма, това очевидно е политическо споразумение по някакви теми, по които ГЕРБ и Патриотите са решили да се разберат. По този начин бившият социален министър Ивайло Калфин коментира по bTV приоритетите на управляващата коалиция.

„В България започваме да се учим, че след коалицията, трябва да има коалиционно споразумение Сега трябва да се научим, че това споразумение трябва да е подробно и да се изпълнява”, посочи съветникът на бюджетния еврокомисар Гюнтер Йотингер.

Той посочи, че в споразумението липсва конкретика и това неизбежно ще доведе до проблеми и политически сътресения.

Според него не е трудно да се увеличи минималната пенсия за стаж и възраст от 160 на 200 лв., но това създава много голяма несправедливост в пенсионната система, защото се изравняват сумите, които работилият повече и работилият по-малко получават всеки месец. Според Калфин решението е преизчисляване на всички пенсии – или поне ясна перспектива за това.

По отношение на заложената минимална работна заплата от 650 лв. в края на мандата, бившият вицепремиер коментира, че това би означавало запазване на темпа от последните 2 години. Според него трябва да се заговори за увеличаване на осигуровките, но и за по-добро заплащане на труда, тъй като в момента бизнесът все по-трудно задържа своите кадри.

По темата за отношенията между Турция и Европа, Ивайло Калфин подчерта, че България „трябва да избере къде ще минава границата” – дали ще сме от страната на Европа, или в сферата на влияние на южната ни съседка.

Той коментира, че страната ни след влизането в ЕС е изоставила регионалните инициативи, а трябва да се бори за авторитета си и ясно да покаже на Анкара, че е активна част от общността.

Сподели:

Коментари (0)

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

„Политико“ припомня позициите му, че Украйна е „обречена“ във войната с Русия и че нарастването на военната помощ от ЕС не предлага изход, а задълбочава конфликта. „Прокремълските симпати

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

"Първата стъпка е на гражданите – те подават сигнали, отказват да бъдат част от порочни схеми. Втората стъпка е на МВР, което разследва, събира доказателства и задържа нарушителите", посочи той

Украйна почете Раковски

Украйна почете Раковски

В тази Гимназия, основана през 1858 година,  са учили министър-председатели на България: Александър Малинов и Димитър Греков; генерал-полковници: Даниил Николаев и Георги Тодоров; генерал-лейтенант Иван Колев; учени и преподаватели