"Ние имаме откровено проруско правителство. Репликата на Барозу само доказа колко това твърдение се е превърнало в проблем. Никога западен политик не е казвал нищо за България. За да го произнесе на глас, със сигурност ще има последици.". Това заяви журналистът Иво Инджев в ефира на Би Ти Ви. Повод за думите му бе заглавието на британския вестник "Дейли Телеграф", според което председателят на европейската комисия Жозе Барозу е споделил, че български политици са агенти на Русия.
Според него стратегическият интерес на Русия е да държи България в нестабилно и бедно състояние с проруски контрол.
"Вижте, има пълен консенсус само по едно нещо в българските политически сили - че не трябва да има санкции срещу Руската федерация. В момента четири водещи партии се надпреварват помежду си коя да се хареса повече на Путин, въпреки че той е изпаднал в тежка международна изолация. Ролята ни на троянски кон за Русия е отредена", допълни още журналистът.
"Когато аз говоря и пиша тези неща от години, обикновено ми се присмиват. Нека да си спомним в началото на март 2001-а година нашето правителство изгони трима руски дипломати. Двама от тях бяха прогонени за опит за създаване на политически проект у нас. Третият беше военен - стандартен шпионаж", посочи Инджев.
Според него откакто Путин е на власт, вече 14 години у нас се редуват едни и същи партии.
Той взе отношение и по наболялата тема "Южен поток"
"Проектът "Южен поток" е мъртво роден. Този проект си е отишъл по политически и геополитически причини. Що за позиция е на Орешарски да каже, че ние сме малка държава преди да отиде в Сочи. Като изказваш подобно твърдение, нормално е да ти се подиграват", разкри бившият телевизионен водещ.
Още от България
Мартин Димитров: България вече се намира в "бюджетна криза"
По неговите думи управляващите спекулират с твърденията за "тежко наследство", тъй като досега не са показали какви са тези толкова огромни разходи на предшествениците им
Кабинетът "Радев" продължава да харесва и назначава кадри на Борисов
От кабинета на Александър Пулев посочват, че Трифонова е привлечена заради професионалния ѝ опит в сертифицирането на големи инвестиционни проекти
Докато Украйна воюва с Русия, кабинетът на Радев воюва за още съветска техника от гробището на Варшавския договор
От правителство, пълно с кадри от Военновъздушните сили, очакваме да изведе ВВС в XXI век, а не да ремонтира собствената си носталгия