25 Февруари, 2026

Избраха Йонко Грозев за съдия в Европейския съд по правата на човека

Избраха Йонко Грозев за съдия в Европейския съд по правата на човека

Съветът на Парламентарната асамблея на Европа избра Йонко Грозев за съдия в Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/.

Грозев е избран за мандат от 9 години, който ще започне не по-късно от три месеца след избирането му. За него са гласували 108, а другите двама кандидати Таня Куцарова – Христова и Виктор Соловейчик са получили съответно 57 и 22 гласа, предаде БГНЕС.

Изборът за български съдия бе проведен на няколко етапа – допускане по документи на кандидатите, писмен тест на английски и френски език, публично събеседване с издържалите теста и оценяване, класиране и обявяване на одобрените кандидати. Сформирана бе комисия по провеждане на избора, която се състои от експерти по международно публично право в областта на правата на човека и с доказани познания по английски и френски език. Писменият тест по съответните езици се проведе на 7 октомври. Събеседването с допуснатите кандидати се проведе на 8 октомври и беше публично.

В края на октомври 2014 г. правителството определи Виктор Соловейчик, Йонко Грозев и Таня Куцарова - Христова за кандидати за български съдия в ЕСПЧ. Техните кандидатури бяха представени пред ПАСЕ, която направи окончателния избор.

Сподели:

Коментари (0)

Василев злорадства: Костадинов смята, че си е изписал вежди, но да не се окаже, че си е избол очите

Василев злорадства: Костадинов смята, че си е изписал вежди, но да не се окаже, че си е избол очите

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов преодоляното вето на президента Йотова по отношение промените в Изборния кодекс е "голяма победа за българската държавност"

Граничната полиция: Не са подписвани споразумения със сдружението на Калушев

Граничната полиция: Не са подписвани споразумения със сдружението на Калушев

Еднократно от НАКЗТ са предоставили дрон на граничната полиция при акция срещу нелегалната миграция

АБВ в синхрон с Москва - обсъждат с Митрофанова честването на 3-ти март

АБВ в синхрон с Москва - обсъждат с Митрофанова честването на 3-ти март

От АБВ говориха с дипломата във връзка с молба на партията за предоставяне на достъп до руски имперски архиви, които биха допринесли за по-задълбочено и документално изследване на събитията, довели до Освобождението на България