Общинският съветник от ДПС и председател на УС на фондация „Рома” Антон Карагьозов е бил изгонен от ресторант, защото там било забранено да се обслужват роми. За конфузната ситуация съобщи самият Карагьозов.
Вчера около 15 ч. съветникът и 16-годишният му внук Асен решили да хапнат супа и кебапчета в ресторант „Микона” на ул. „Преспа” в квартал „Изгрев”. „Разгледахме менюто и поискахме да поръчаме, но сервитьорката, която се представи като Рени, ни отряза и ни помоли да напуснем. Попитах защо ни гони.
Тя първо отговори, че това било частен клуб. Когато настоях за обяснение, момичето призна, че шефовете били разпоредили да не обслужва хора от етноса”, разказа възмутеният общински съветник, съобщава "Марица".
„Не мога да повярвам, че това се случва в Пловдив. Аз съм български гражданин и имам права като всички хора. Срам ме е от родния ми внук. Той е ученик на 16 години и е утрешният гражданин на България. Как да му обясня, че са ни изгонили от заведението заради произхода ни”, коментира възмутено Антон Карагьозов.
Потърсен за обяснение, собственикът на ресторант „Микона” Николай Ангеловкатегорично отрече да е имало подобен проблем. „Нямаме политика да делим клиентите според произхода им. Не знам какво се е случило. Ще разговарям със сервитьорката Рени, за да изясним недоразумението”, заяви Ангелов. Самата сервитьорка час и половина след кавгата вече не беше в заведението, тъй като била първа смяна.
Бърз оглед на масите в „Микона” обаче показа, че наистина там няма нито един клиент от етноса. Пред ресторанта двама мургави младежи, преминаващи по улицата, обясниха, че наистина в този ресторант не пускат роми. „Преди не ни даваха да влизаме и в другото заведение, което е 100 метра по-надолу, но направихме беля и вече можем да ходим там. Преди няколко години така изгониха едно от нашите момчета, ние отидохме и направихме търкал. Дойде полиция, имаше разправии. После всичко се оправи и вече спокойно ходим в онзи ресторант. Но в „Микона” не ни пускат", увериха младежите.
Самият Антон Карагьозов пък се закани, че ще наеме адвокат и ще потърси съдебна отговорност за действията на ресторанта. Вече подготвял и жалба, която ще подаде в Комисията за защита от дискриминация.


Коментари (0)