Най-после излезе прословутия Английски доклад (DFID), който разглежда работата на редица международни организации, в това число и на ЮНЕСКО, за последния период от тяхната дейност. Официално той бе публикуван вчера, 1 декември на страницата на английското правителство. Както предупреждаваха още преди няколко месеца анализатори и дипломати, той е убийствен за работата на световната културна организация, а това означава и за нейния шеф Ирина Бокова.
Докладът на английското правителство се очакваше да бъде оповестен дори по време на състезанието за нов шеф на ООН, в което участва и Бокова. Според осведомени умишлено е забавен, за да няма спекулации, че тенденциозно е пуснат, за да бъде провалена кандидатурата на българката.
Още в Увода на Доклада се дава негативна оценка на ЮНЕСКО, което получава финансиране за дейността си и от английската държава. Според източници на Faktor.bg Бокова е направила опит да изглади откъм критики доклада в частта му за ЮНЕСКО, но британците категорично са отхвърлили подобни задкулисни договорки.
36 страница е концентрирана изцяло върху работата на ЮНЕСКО и нейният ръководител Ирина Бокова.
Ето како се посочва в анализа: „Великобритания е сериозно ангажирана с жизненоважни въпроси, по които ЮНЕСКО работи, включително защита на световната култура и наследство, както и насърчаването на образованието и обучението в развиващите се страни.
Въпреки това, организационната ефективност и управление на ЮНЕСКО продължава да не отговаря на нашите стандарти. ЮНЕСКО попада в списъка на лошо представилите се организации след първия Преглед на мултитолерантността през 2011 година. Въпреки някои опити ситуацията да се подобри, въпреки няколко годишните усилия на Великобритания да ускори промяната, в тази организация не се случи нужната организационна реформа и тя продължава да показва структурни слабости в много важни и критични области и направления.
Именно заради проблема с развитието на мултикултурализма беше направено заключението, че ЮНЕСКО се нуждае от генерална промяна. Организацията има сериозни слабости по отношение на ефективността на своята работата и организационните си способности. Бихме искали да видим в ЮНЕСКО решителност да промени това. Работейки в тясно сътрудничество с единомислещите страни, ние ще притискаме ЮНЕСКО своевременно да направи прозрачна своята дейност на всички нива, учейки се от добрите примери в тази област, като ПРООН и
УНИЦЕФ. ЮНЕСКО трябва да отговори на по-високите стандарти за прозрачност и откритост по отношение на решенията, които се вземат от висшето ръководство, от комисиите и от борда. Те трябва да бъдат напълно прозрачни за всички разходи, включително разходи на извънбюджетните средства. ЮНЕСКО също трябва да публикува резултатите от своята инвестиционна програма, както и средствата, които се разходват за подобрения в рамките на организацията – включително за технически средства за офиси, поръчки, програмни решения и насочването на финансов ресурс към по-бедните страни.
Трябва да бъдат разгледани също така и слабостите в събираемостта и назначенията, които също подлежат на преоценка.
Системите за управление на риска в ЮНЕСКО трябва да бъдат подсилени и по-добре обезпечени; трябва да бъдат въведени независим надзор и система за сигурност.
DFID изготви целенасочен, измерим и актуализиран план, въз основа на който ЮНЕСКО ще бъде оценявана, за да й бъде упражняван максимален натиск за реформи. Тези промени ще изискват прилагането на подчертано реформаторски подход
в ЮНЕСКО, и много активна ангажираност за сериозни реформи в рамките на организацията от страна на държавите-членки и външните партньори. Наложително е хората, които ценят ЮНЕСКО, да подходят към това сериозно и със загриженост, и да обединят усилията си, за да се случи промяната.“
След британския доклад вече официално става ясно, че тежките критики към работата на ЮНЕСКО и нейният шеф съвсем не са измислен черен пиар, а реалности, които през последните месеци предизвикват гневните реакции на Израел, Япония, Африканските държави и самата Великобритания, чиито представители неведнъж апелираха за стриктно изразходване на средства, които постъпват за ЮНЕСКО от английските данъкоплатци.
Интересно ще бъде и какви ще са сега обясненията на дежурните пропагандисти на Бокова у нас, които непрекъснато внушават, че провалите й са плод на нечестиви заговори. Дипломати коментират, че не е изключено на някоя от следващите сесии, официално да се поиска оставката на Бокова, още преди изтичането на мандата й.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"