27 Май, 2026

К. Киров: Около България на Балканите се очертава огнище на напрежение

К. Киров: Около България на Балканите се очертава огнище на напрежение

"Въвеждането на албански език като втори официален в Македония е част от процеса на разделение и поставя под въпрос съществуването на държавата Македония", коментира пред "Фокус" ген. Кирчо Киров, бивш ръководител на Националната разузнавателна служба.

Според него това са изключително тревожни процеси, които ще се отразят на цялостната стабилност в региона. 

"Ние сме свидетели на едно самообособяване и самоопределяне на албанския етнически фактор на три различни територии под ръководството на Тирана, която се оформя като център, който ръководи това обособяване. Това е част от общия стремеж на албанския фактор за едно по-плътно обособяване и е част от усилията му за единна държавност", смята той.

"Най-лошият сценарий е предначертаване на границите в югозападната част на Балканите и аз считам, че албанският етнос последователно се стреми към това, използвайки натрупания опит от своите действия по отношения разпадане на бивша Югославия", прогнозира Киров.

Той каза още, че международната общност трябва да насочи своите усилия към успокояване на албанските етнос и недопускане на военно-сепаратистки действия.

Според него още дълго ще тлее и напрежението по оста Косово – Сърбия.

"В обозримото бъдеще около нас се очертава огнище на напрежение и службите трябва да са много внимателни", каза още ген. Киров. 

Сподели:
Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

"Тревожно намерение, което ще следим с внимание дали ще бъде потвърдено и в самите предстоящи разговори с партньорите в Брюксел утре"

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори

Коментари (0)