"Без промяна на Конституцията не може да бъде направена съдебната реформа и съм доволен, че най-после идва едно правителство, което има воля за това", коментира националният омбудстман Константин Пенчев.
"Съдебният инспекторат се избира с две трети мнозинство от НС и той трябва да има дори и разследващи функции, това трябва да е ДАНС на съдебната реформ. Препоръчвам първата промяна да бъде за инспектората, а да не е орган "при" ВСС. Това е институцията, която може да иска и да налага наказания на магистрати, да разследва за конфликт на интереси, за имотно състояние и т.н.", коментира Пенчев.
"Не очаквам всички парламентарни сили да подкрепят конкретните промени в съдебната система. Имахме висока степен на консенсус за необходимостта от реформа, но то беше една декларация", смята омбудсманът.
Той препоръча НС да "не се заиграва" с парламентарната квота.
"Избраните от НС са гражданска квота, това е гражданския контрол и не бива да се тръгва по пътя на това да се премахне парламентарната квота, защото тогава съдебната система ще стане съвсем безконтролна", заяви Пенчев.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."