20 Февруари, 2026

К. Стойчев: "Широка" коалиция ГЕРБ-БСП е изключена

К. Стойчев: "Широка" коалиция ГЕРБ-БСП е изключена

Кънчо Стойчев

"Има добри предпоставки бързо да се създаде правителство в рамките на 2-3 седмици", прогнозира пред радио Фокус социологът Кънчо Стойчев.

Според него, изключен е вариантът за „широка коалиция“.

"Двете първи партии получиха прекалено голям резултат. Те получиха заедно едва ли не три четвърти от парламента. На този етап няма да бъде възможно да се прави „широко правителство“, колкото и да би било полезно. Остава ГЕРБ и Патриотите да направят правителство. Колкото до предложенията на Веселин Марешки, той не е в състояние да прави такива, защото с неговия резултат може евентуално да изчака някой да го покани, но да инициира каквото и да било, това ми се вижда несериозно“, коментира Стойчев.

"Това е една нова БСП, коренно реформирана, с нов начин на подбиране на ръководство, мандатност на участието в парламента, мандатност на лидера, с пряк избор на лидера“, допълни Кънчо Стойчев.

Той посочи, че националната сигурност, охраната на границата и недопускане намесата на Турция във вътрешните ни работи трябва да са ключов приоритет на новия парламент. Други приоритети са демографската криза и образованието.

Стойчев определи ултиматума на Слави Трифонов за промените в изборното законодателство като безобразие.

"Ще има някакви промени в изборното законодателство, но няма как Патриотите да приемат вариант за мажоритарна система в два тура, каквато няма никъде в Европа", каза още Стойчев. 

Сподели:

Коментари (0)

Кошмарно признание: Блоковете на АЕЦ Козлодуй са като рохко яйце

Кошмарно признание: Блоковете на АЕЦ Козлодуй са като рохко яйце

И към момента шести блок работи с намалена мощност заради необходимостта от подмяна на ключова част.

Анализатори: Цицелков се превръща в слабо звено на кабинета, ако обвиненията се потвърдят

Анализатори: Цицелков се превръща в слабо звено на кабинета, ако обвиненията се потвърдят

"Този кабинет ще бъде уязвим заради своята политическа оцветеност"

Откриха голямо петно от дизел край Маслен нос, където изчезна рибарският кораб

Откриха голямо петно от дизел край Маслен нос, където изчезна рибарският кораб

Плавателният съд явно е потънал, надеждите са екипажът да не е останал на борда при потъването