11 Февруари, 2026

Кабинетът праща сина на Любен Корнезов за кандидат-съдия в Общия съд на ЕС

Кабинетът праща сина на Любен Корнезов за кандидат-съдия в Общия съд на ЕС

Правителството определи доц. д-р Александър Корнезов за кандидат на България за съдия в Общия съд на Европейския съюз (СЕС). Това съобщиха от правителствената информационна служба. Номинацията е издигната от министрите на правосъдието Екатерина Захариева и на външните работи Даниел Митов с оглед изискванията, които се поставят пред кандидатите за заемането на тази длъжност, и високите оценки в докладите за дейността на Александър Корнезов като съдия в Съда на публичната служба на СЕС. Александър Корнезов е син на бившия депутат и един от създателите на Конституцията Любен Корнезов.

Доц. д-р Корнезов е завършил Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, специалност „Международно право”. Притежава образователна степен LL.M. in European Law от Колежа на Европа в Брюж, както и научна степен „доктор по право” със специалност „Международно частно право” от Института за правни науки към БАН.

Работил е като адвокат в брюкселска адвокатска кантора, която е сред водещите в областта на европейското право на конкуренцията и европейското антидъмпингово право. В продължение на девет години е бил реферандер в Съда на ЕС, а от април 2016 г. работи като съдия в Съда на публичната служба на ЕС.

Притежава богата научна и преподавателска дейност. Работи като хоноруван преподавател в юридическите факултети на СУ „Св. Климент Охридски” и УНСС, бил е гост лектор в университети в Полша, Белгия, Великобритания. От 2006 г. активно участва като лектор в редица конференции, научни форуми и програми за обучение. Автор е на десетки книги, монографии, студии и статии, свързани с правото на ЕС, защитата на основните права, гражданството и др.

Владее английски, френски, испански, португалски и немски езици, ползва руски.

Сподели:

Коментари (0)

 „Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

„Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

"Той остава на равнището на общи формули – борба с олигархията, справедливост, съдебна реформа, независимост – но без яснота какво конкретно се предлага и как ще бъде реализирано. По външнополитическите теми двусмислеността е още по-видима", твърди Боряна Димитрова . 

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

"Те почти всички са излезли от разни НПО организации, получават пари през НПО-та, дават държавни пари на същите НПО-та и сега се сетили, че няма контрол"

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Близо година разглеждането на предложението се отлагаше под различен предлог