Служебното правителство ще предложи на президента Росен Плевнелиев да издаде указ, с който да назначи Марин Райков за посланик на България в Малта.
Решението е взето предвид това, че страната ни няма акредитиран посланик в Малта и необходимостта от назначаване на такъв е свързана с интереса за пълноценно развитие на отношенията с Малта в различни области на двустранно сътрудничество, както и със съвместната дейност в ЕС по въпросите за преодоляване на негативните последствия от голямата бежанска вълна и нелегалната имиграция, се казва в решението на Министерски съвет.
Към настоящия момент Райков, който оглавяваше служебния кабинет през 2013 година, е посланик в Италия и Сан Марино. Кабинетът на Георги Близнашки е взел предвидименно професионалния опит на Райков в областта на външната политика и допламацията, което ще "допринесе за поддържане на високото ниво на диалога с Малта в качеството й на близък политически и икономически партньор в рамките на Европейския съюз".
Припомняме, че назначението на Райков на дипломатическия пост в Рим се случи след, като самият служебен премиер, който изпълняваше и функциите на външен министър, се самопредложи на президента. Самият Райков тогава обясни, че не вижда нищо нередно в качеството си на външен министър да направи предложение за назначаването на нов посланик.
Още от България
ДБ настоява за изслушване на шефа на ДАНС в НС - за спряна проверка на фармацевтични складове
Според ДБ, това е пореден случай на “прибирайте се, колеги”
„Остават 2 часа до взривяването“ - нови сигнали за бомби заляха страната
Полицейски служители извършват проверка, засега няма затворени сгради
Приеха оставката на ректора на Софийският университет, кандидатите за поста вече са 4
Общото събрание на Софийския университет прие оставката на проф. Георги Вълчев като ректор на висшето училище, кандидатите за ректор вече са четирима