27 Февруари, 2026

Кабинетът предложи Метин Казак от ДПС за посланик

Кабинетът предложи Метин Казак от ДПС за посланик

Бившият евродепутат от ДПС Метин Казак и брат близнак на Четин Казак стяга куфарите за Катар. Той е предложен от служебния кабинет за посланик на България . Решението е гласувано на правителственото заседание днес и се очаква до дни президентът Росен Плевнелиев да подпише указ за назначаването.

Двамата братя близнаци са любимци на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, който преди повече от 20 години им издействал стипендии, за да учат международно право в Бургундския университет в град Дижон.

Паметен кестен се издига до ден днешен на площада пред кметството в Търговище. Под сенките му в един горещ ден преди 23 години Ахмед Доган открива за голямата политика двама гимназисти - Четин и Метин Казак.

Към днешна дата Четин Казак има зад гърба си четири депутатски мандата и се готви за пети, като в предишния парламент бе председател на една от най-важните комисии – правната. 

Метин Казак, който пък от 2007 г. неизменно бе избиран за евродепутат от ДПС, изненадващо изпадна от евролистите на движението на последните евроизбори през май т.г. Още тогава негови съпартийци коментираха, че го очаква "кариера в ново поприще".

За посланическото му назначение, договорено между президента и ДПС, се заговори малко след встъпването в длъжност на служебния кабинет.

Според някои източници изпращането на Метин Казак в Катар е част от по-стратегически сценарий на ДПС, свързан с готвено оттегляне на депутата от партията Делян Пеевски в същата държава. По този начин ДПС възнамерявало да реши проблема с "успелия млад човек", заради чийто злополучен избор за шеф на ДАНС избухнаха многохилядни граждански протести, а името му се превърна в символ на задкулисния политически модел. Евентуалното изпращане на Пеевски в "изгнание" означава, че той вече няма да е персоналният посредник на Доган в уреждане на политически и бизнес сделки, както и при кадрови назначения, каквато роля се твърди, че изпълнява до този момент.

Сподели:

Коментари (0)

Слави Трифонов: Няма да спра, докато не излезе цялата истина за Петрохан

Слави Трифонов: Няма да спра, докато не излезе цялата истина за Петрохан

По думите на лидера на ИТН това е отвратителен случай, който интересува цялото общество. Всички искат да знаят какво точно се е случило и докато не разберат, няма да получат спокойствие

Божанов: Бившият главен секретар на МВР вчера сричаше от трибуната, а днес лъже...

Божанов: Бившият главен секретар на МВР вчера сричаше от трибуната, а днес лъже...

Настояваме за пълно разследване на случилото се в Петрохан. Пеевски вижда, че инструментите и подизпълнителите му в изпълнителната власт гърмят един след друг, докато служебният кабинет си върши работата

В румънския окръг Тулча на два пъти алармираха за заплаха от въздуха

В румънския окръг Тулча на два пъти алармираха за заплаха от въздуха

Властите препоръчаха на хората да се укрият в мазета или в убежища на гражданската защита