Не протест срещу избора на Мая Манолова за омбудсман на Републиката, а протест срещу избора на старото ръководство на БНБ. Това посъветва „Протестна мрежа" депутатът от БСП Георги Кадиев. Пред Дарик той подчерта, че има далеч по-сериозно теми от последната седмица в парламента, за които трябва да се покаже гражданското недоволство.
„Мая Манолова сама си извоюва избирането. Не разбирам защо ГЕРБ и реформаторите толкова много скачат, при положение, че до последната секунда самите те нямаха кандидат. Издигнаха от немай къде Константин Пенчев. Не разбирам протеста срещу нея, организиран от „Протестна мрежа", защото, ако искат да протестират, има далеч по-сериозни неща от миналата седмица", заяви Кадиев.
Като пример той посочи преназначаването на старите подуправители на БНБ, „които допуснаха да изчезнат 3,5 млрд. лева от КТБ, а в същото време да протестиращ срещу Мая".
По думите му бюджетът на омбудсмана е 1 милион лева: „Т.е. вредата, която може да нанесе Мая Манолова, е 1 млн. лева. Там нанесоха вреда от 3,5 млрд. лева".
Кадиев подчерта, че не можеш да си траеш и когато постигат някакви си псевдо исторически компромиси, с които обезсмислят съдебната реформа: „Не можеш да си траеш, когато ГЕРБ внесоха един абсолютно лобистки закон за енергетиката, с който натовариха хиляди фирми с по-висока цена на електроенергията. В същото време дадоха преференция на една шепа фирми, които ще правят ВЕИ-та с оборска тор. Загубата за НЕК от тази шепа фирми ще бъде точно толкова, колкото приходите от натоварването на хиляди български фирми. Всичко това беше направено в полза на определени хора, които доколкото разбирам са основно свързани с ДПС".
Депутатът от БСП подчерта, че правителството вече е ГЕРБ-ДПС: „Дори Радан Кънев го каза в неговите писания от Вашингтон - за коалицията ГЕРБ, ДПС и АБВ. АБВ са по-малката част, тях толкова не ги броим. Ако срещу някого трябва да протестират, това не е Мая, а моделът #Кой, който се възроди и продължава да си управлява по същия начин, по който управляваше преди година".
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“