3 Февруари, 2026

Какво причини огромния пожар в централата ТЕЦ „Марица-изток 2“ ?

Какво причини огромния пожар в централата ТЕЦ „Марица-изток 2“ ?

Най-вероятно, за да възникне тази авария, причината е човешка грешка

Огромен пожар избухна в най-голямата въглищна електроцентрала у нас – ТЕЦ „Марица-изток 2“, както съобщихме вчела.

Пламъците изпепелиха комина на сероочистващата инсталация в централата. Пострадали хора няма, властите увериха, че няма опасност от замърсяване на въздуха. Кадрите обиколиха социалните мрежи.

"Какво причини огромния пожар в централата ТЕЦ „Марица-изток 2“ и какви са щетите?", пита Нова телевизия.

„Първоначално обстановката беше много зловеща, защото имаше обилно пламъчно горене в комина, който е изграден от изкуствени материали. Нашата основна цел беше да запазим съседните обекти, които са в непосредствена близост. Екипите завариха изключително тежка обстановка”, заяви директорът на РДПБЗН – Стара Загора комисар Стоян Колев.

„Обстановката беше опасна в няколко посоки. Първо, чисто тактически – при падането на тези огромни елементи се отлюпваха цели сектори от него и трябваше да се внимава за хората, които работят най-близо до комина. От друга страна, беше опасно горенето на продуктите. Колегите работеха със защитни апарати, за да не спират работата си”, каза още той.

„Няма никаква опасност нито за работещите на територията на ТЕЦ-2, нито за хората, които живеят в близост или в малко по-отдалечените райони. Направени са всички необходими замервания от РИОСВ. Измервателните станции са отчели съответните данни, които са далеч под пределнодопустимите. Има единствено материални щети, които са поправими”, коментира областният управител на Стара Загора Гергана Микова.

„По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров разследването на случая беше възложено на екип от следователи, които дойдоха на място. Вчера беше извършен оглед, днес действията продължават и ще се пристъпи към събиране на други доказателства”, заяви окръжният прокурор на Стара Загора Дичо Атанасов.

„Рано е да правим заключение. Работи си по различни версии. Най-вероятно, за да възникне тази авария, причината  е човешка грешка, но това няма как да го кажем категорично, тъй като предстои изясняване на случая”, каза още той.

Сподели:

Коментари (0)

Георги Лозанов: Румен Радев трябва да спечели три битки, преди да се превърне в българския Орбан

Георги Лозанов: Румен Радев трябва да спечели три битки, преди да се превърне в българския Орбан

 Единственият човек извън властовото поле, което излъчват Пеевски и Борисов, е Гюров. Изборът на служебен премиер се очертава като „състезание с един кон“

Жълт код за ниски температури в 27 области на България, мъгливо в равнините

Жълт код за ниски температури в 27 области на България, мъгливо в равнините

Ще е студено с минимални температури между минус 10° и минус 5°, на места в Северна България и високите полета на Западна – до минус 14°

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ  назначаването на служебен премиер

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ назначаването на служебен премиер

Съгласилите се да оглавят служебно правителство са Андрей Гюров, подуправител на БНБ, зам.-омбудсманът Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и зам.-председателите на Сметната палата Маргарита Николова и Силвия Къдрева