30 Януари, 2026

Калфин гневен, намеква за оставка: Така не може да се приема бюджет

Калфин гневен, намеква за оставка: Така не може да се приема бюджет

Социалният министър Ивайло Калфин обяви, че ако бюджетът продължава да се приема по начина, по който върви, не вижда каква е ползата от него в кабинета.

Повод за гнева му стана изненадващото решение на ГЕРБ да вкара и приеме зад гърба на министъра и социалните партньори предложение за запазване на максималния осигурителен праг.

На първо четене, както и в комисия на второ четене, беше прието решение за вдигане на прага от 2400 лв. на 2600 лв.

"Ако по този начин се гласува по важни теми, аз не виждам с какво мога да съм полезен в тоя кабинет", каза той на въпроса би ли преосмислил участието си в правителството.

Калфин нарече решението скандално. Той припомни, че предложението за 2600 лв. осигурителен праг, от което ГЕРБ се е отметнала, е обсъждано с тристранните партньори, в комисия, в правителството.

"Това е просто абсурдна импровизация", ядоса се Калфин.

Министърът беше категоричен, че заради това решение ще трябва бюджетната процедура да стартира отначало.

"Това означава, че приетият малко по-рано бюджет на Здравната каса също трябва да се промени. Това означава, че трансферите от държавния бюджет също трябва да се променят. Това означава, че трябва да се започне отначало гласуването на бюджета на ДОО", каза Калфин.

Той отново призова да се изчака крайното решение и отсече: "Но така просто не може да се работи".

Според министъра дупката в бюджета след приетото решение ще е малко над 30 млн. лв.

Сподели:

Коментари (0)

 В навечерието на 1 февруари вестник „Свободно слово“ организира възпоменание за жертвите на комунизма

 В навечерието на 1 февруари вестник „Свободно слово“ организира възпоменание за жертвите на комунизма

На форума ще бъдат отбелязани няколко годишнини от важни исторически личности и събития от най-новата история на България

Облачно и топло за сезона, с дъждове

Облачно и топло за сезона, с дъждове

Температурите се почти без дневен ход. Максималните на повечето места ще бъдат между 4° и 9°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 17 ч. и 37 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 54 мин.

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Водачите изчакват на място. Движението се регулира от служители на ОД на МВР – Хасково и Регионалната дирекция „Гранична полиция“ – Смолян