Социалният министър Ивайло Калфин защити министър Горанов, който с позицията си по предложените промени в социалното осигуряване предизвика сериозен обществен дебат.
"Няма национализация на събраните пари в пенсионните фондове в предлаганите от Министерството на финансите промени в Кодекса за социално осигуряване/КСО/", заяве пред журналисти в МС Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на труда и социална политика.
"Продължава общественото обсъждане на тези промени. Пенсионните фондове, които изразяват тревога от предлаганите промени, все още нито са искали среща с финансовия министър Владислав Горанов, нито са внесли свои коментари по предложенията", каза още Калфин.
Запитан дали промените в Кодекса за социално осигуряване могат да се окажат проблем в управляващата коалиция, Калфин каза, че е много рано да се говори по тази тема, защото промените са на етап публично обсъждане и все още няма процедура за съгласуване.
По думите на министъра ще е добре Министерството на финансите да се запознае с всички предложения и да реши какво точно да внесе като промени в КСО. На пенсионните фондове предстои да издържат стрес тестове, каквито сега се правят на банките.
Още от България
Сметната палата: Твърденията за конфликт на интереси при Димитър Главчев с възложените от НС одити са инсинуация
Въпреки че не са налице правни основания за това, заради спекулативните коментари и с оглед гарантиране на максимална обективност председателят на Сметната палата ще си направи писмен отвод от всички действия и решения по одитите, отнасящи се до периода, през който е бил служебен премиер
Израелският посланик за станалото в Банско: Изолиран случай - реагирайте, осъдете го, постарайте се да не се случи отново
„Израелците разбират и осъзнават, че не можеш да сочиш с пръст цял един народ за поведението на четирима, петима"
Как се променят складовете в България: автоматизация, електрификация и недостиг на хора
Недостигът на работна ръка постепенно променя инвестиционните решения на българските компании. През юни 2026 г. 32,4% от предприятията в промишлеността посочват недостига на хора сред факторите, които ограничават дейността им. Заедно с растящите разходи за труд това насочва вниманието към процеси, в които една и съща работа може да се извършва с по-малко ръчни операции.