28 Март, 2026

Калфин се оправдава: Кандидатурата на ген. Радев не е спусната от Москва

Калфин се оправдава: Кандидатурата на ген. Радев не е спусната от Москва

Заместник-председателят на АБВ Ивайло Калфин отрече твърденията, че общият кандидат за президент на БСП и АБВ генерал Румен Радев е "спусната от Москва", както и че лидерът на формацията Георги Първанов е човекът на Владимир Путин у нас. "Ген. Радев беше непартийният кандидат от целия подбор", коментира той в ефира на bTV.

Целта ни беше да търсим максимално широко съгласие. Генерал Радев беше избран от номинациите на социалистическата партия, която беше приемлива и за АБВ, посочи Калфин.По думите му кандидатът за вицепрезидент трябва да бъде предложен от кандидата за президент, тъй като са екип, и да бъде приемлива фигура.Фактът, че ген. Радев не е човек, свързан с политиката, предполага, че и неговият подгласник би могъл да не бъде свързан с политиката, смята Калфин.

По повод предадения на Турция бизнесмен Абдуллах Бююк Калфин изтъкна, че не знае какво е правил той в България. Дали е развивал някаква дейност, която не е редно да бъде развивана, е нещо, което трябва да знаят службите и в случая се доверявам на службите, след като са решили, че той трябва да бъде върнат. Предполагам, че имат данни, че той е работил в България по неща, които не са приемливи за страната ни, заяви Калфин. Според него е неприемливо, че на практика започваме да повтаряме думите на Турция. „Ердоган казва: Турция много се мъчи с мигрантите и Европа не прави нищо. Неприемливо е, когато от български държавници се чува същото”, подчерта бившият външен министър.

"Не виждам каква сделка може да бъде сключена за Бююк, посочи още той. Имало е причини той да не получи статута, който е искал", допълни Ивайло Калфин. Според него към Турция трябва да имаме по-определена и ясна позиция. Този трафик през границата на имигранти не е нещо случайно. Турция трябва не да се оплаква, а да направи всичко възможно да го затвори. Не е приемливо Турция да заплашва ЕС, че щяла да пусне мигрантите, ако не получи безвизов режим. Не може да влезеш в едно семейство, като изриташ вратата и влезеш с взлом, смята Калфин.

Сподели:

Коментари (0)

 Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

„Навръх Коледа 2024 г. се подписва предварителното споразумение за „Боташ“, лично договорено от Радев. Оттогава всеки от нас плаща 50 евро през сметките си за ток и газ и ще плаща още 10 години“, заяви той

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Началото на сезона трябваше да бъде даден днес в 10:00 часа с водосвет на площад "Княз Александър I Батенберг" и да продължи с мотошествие до резиденция "Бояна".

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Министърът посочи, че през седмицата са проведени срещи с браншови организации и институции за анализ на възможните мерки, като е търсен баланс между разходите за тях и очаквания ефект.