30 Юли, 2026

Кандидат-депутатите – без имунитет

Кандидат-депутатите – без имунитет

 

По думите на шефът на комисията Мая Манолова България е единствената страна в Европа, не само в Европейски съюз, в която има такъв имунитет. Тя съобщи и че сред препоръките на ГРЕКО (Групата на държавите, борещи се срещу корупцията) е отпадането на имунитета на кандидатите за народни представители.

Падането на кандидат-депутатския имунитет беше подкрепено и от ДПС, с една претенция – гарантиране на най-елементарна защита за претендентите.

В момента в Изборния кодекс кандидат-депутатите се ползват с имунитета на избраните народни представители.

По време на заседанието на временната комисия за изработване на новите изборни правила

Мая Манолова представи предложенията на гражданските и неправителствените организации. 

Възможно е изборният депозит за участие на партиите, коалициите и инициативните комитети да бъде намален, стана ясно от дискусиите. В момента задължителната сума за участие в изборите е 10 000 лева. Предложението, коет още се обсъжда, е

депозитът за партии да падне на 2500, коалициите да плащат 5000 лева, а инициативните комитети - символичната сума до 500 лева.

Депутатите ще обсъдят и дали да намалят броя на подписите за регистрация на партия в ЦИК за участие на избори. В момента той е 7000. Предложението за промяна е подписите да се намалят до 2500 за партии, а за независимите - до един процент от избирателите в определен район, но не повече от 1000.  

Комисията обсъди и възможността инициативните комитети да могат да издигат кандидати във всички избирателни райони

а не само в един, както е в момента. Четин Казак от ДПС, обаче, обяви, че това е на ръба на Конституцията, защо дава възможност да се избегнат изискванията за регистрация на партия.

Депутатите да имат висше образование и да са известни със своята работоспособност,

са сред по-интересните предложения на гражданските организации. Техни представители настояват в Изборния кодекс да се запише задължение кандидатите за народни представители да представят здравни свидетелства, че са  в добро физическо и психическо здраве.

 

Сподели:
Боряна Димитрова: "Броня" на правителството е личният рейтинг на премиера, но дали ще се запази...

Боряна Димитрова: "Броня" на правителството е личният рейтинг на премиера, но дали ще се запази...

Едно от улесненията за управляващото мнозинство безспорно е фрагментираността на опозицията, критиките й се чуват, имат значение, но все още не могат да влияят. Парламента остава в сянката на кабинета

Безмер и Ямбол с нов протест срещу разполагането на американските самолети

Безмер и Ямбол с нов протест срещу разполагането на американските самолети

Гражданският протест започва в 18.00 часа днес пред Областната администрация в Ямбол, след което е предвидено и шествие до сградата на общината

Удар за бъдещите пенсионери: Вдигат цената на купения стаж за пенсия

Удар за бъдещите пенсионери: Вдигат цената на купения стаж за пенсия

Възможността е предназначена основно за хора, които вече са достигнали необходимата възраст за пенсиониране, но не разполагат с изискуемия осигурителен стаж

Коментари (0)