Енергийният регулатор ще опита да ограничи поскъпването на тока от 1 юли. Това стана ясно от думите на председателя Иван Иванов. Утре ще е ясно какво увеличение предлага комисията.
Според регулатора, в последните 2 години електроразпределителните дружества са заявявали по-големи инвестиции, от колкото реално са правили. Това ще бъде използвано като аргумент за потискане на цената на тока от 1 юли.
Всички дружества по веригата от производител до доставчик са заявили поскъпване на електроенергията. За ЕРП-тата исканията са от 1% до близо 9 на сто.
Разчетите са правени при сега действащите цени на производителите. Самите те обаче също искат увеличение - АЕЦ Козлодуй например е заявила близо двоен ръст в цената.
„Има различия между заявените за 3-годишния регулаторен период инвестиционни разходи и реално изпълнените в този период и това по някакъв начин ще бъде отразено. Що се касае до настояванията на дружествата, ако им се удовлетворят исканията, вие сами разбирате, че би трябвало цената да нарасне значително”, посочи Иван Иванов - председател на КЕВР.
Електроразпределителните дружества ще коментират ситуацията след като се запознаят с доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране. От И ВИ ЕН обаче изчислиха, че в последните 4 години са инвестирали с близо 40% повече от включеното в цените.
Още от България
Радев: Ако България гласува санкции срещу Вагит Алекперов, се прострелва в крака
Нанков: Тежка неадекватност е да затвориш магистралите докато обходните пътища са в ремонт
"Какъв туризъм, какви пет евро?!"
ДПС: НСО да огласи данните за всички охранявани лица и разходите за тях от 2013 г. насам
"Решението цели осигуряването на прозрачна и изчерпателна информация, поради големия обществен и медиен интерес"