27 Декември, 2025

Кирил свиква Светия синод на 14 ноември

Кирил свиква Светия синод на 14 ноември

По думите на Варненския и Великотърновски владика на него ще започне обсъждането на подготовката на патриаршеския избирателен църковен събор. Той уточни, че с това заседание започва и редовната ноемврийска финансова сесия на Светия синод. 

Според църковния устав наместник-председателят на Светия синод  до четири месеца след кончината на патриарх Максим (6 ноември) трябва да организира избирането на нов патриарх. 

Варненският митрополит изрази своята надежда, че той може да бъде организиран и по-рано от определения срок, но това не зависи от него. 

"Ще се стараем малко по-рано от определения срок.”, лаконичен бе митрополит Кирил. 

На въпрос дали Светият синод е получил писмо от митрополит Николай за избора на наместник-председател на 10 ноември, митрополит Кирил отговори, че "няма такива сведения засега", въздържайки се да коментира поведението на пловдивския владика.

Сподели:

Коментари (0)

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Нашият подход е прагматичен – гледаме ресурс, гледаме риск, гледаме резултат.

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

" Борбата му за свобода завинаги ще е в спомените ни“, написаха от Центъра за либерални стратегии

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението  беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

В своето изказване той представи актуалната политическа обстановка в страната и подчерта, че участието на БСП в управлението е било водено от ясни принципи и отговорност към обществото.