2 Май, 2026

Клетвата на офицер Енчев пред ДС: Заклевам се да бъда безпределно предан на делото на БКП!

Клетвата на офицер Енчев пред ДС: Заклевам се да бъда безпределно предан на делото на БКП!

Политологът Антон Тодоров извади скандални документи от архивите, които показват как през 1969 г. Тодор Живков е уверил 4-тия председател на Комитета за държавна сигурност Юрий Андропов, че нашата Държавна сигурност е лоялна към СССР. Тато дори докладвал, че службите ни са филиал на КГБ. Информацията изплувала от досието на Христо Смоленов, който допреди 10 дни беше директор в саектор „Анализи и развитие“ в специализираната служба БОРКОР. Повод за гостуването на Тодоров беше идеята за закриването на агенцията по досиетата. Според него тя идва от хора, които са бивши агенти и сега реват срещу разсекретяването на миналото им. 

В това число той добави и офицер Велизар Енчев и зачете какво е писал като агент и в какво се е клел преди 10-и ноември. "Заклевам се да бъда безпределно предан на делото на Българската комунистическа партия и на дружбата с великия съветски съюз". По думите на Тоидоров подобни хора са за съд за национално предателство. Той разкри, че Енчев е давал сведения за негови студенти, за съпругата си и за етиопски граждани, аспиранти в Академията за обществени науки и социално управление (АОНСУ).

Сподели:

Коментари (0)

На 2 май повече слънчеви часове ще има преди обяд, после дъжд и гръмотевици

На 2 май повече слънчеви часове ще има преди обяд, после дъжд и гръмотевици

Максималните температури ще бъдат предимно между 10° и 15°, в София – около 12°

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Димитров подчерта, че след този развой „Демократична България“ трябва ясно да поеме по собствен път и да се утвърди като силна дясна политическа сила

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Списъкът с министри се пази в тесен кръг, докато в публичното пространство циркулират имена за ключови ресори – от финансите до вътрешните работи