11 Май, 2026

Кметът на Гърмен: Чувствам се безсилна в тази ситуация

Кметът на Гърмен: Чувствам се безсилна в тази ситуация

„Чувствам се безсилна в тази ситуация, защото това е следствие от бездействие години назад и сега вече ескалира проблемът. Няма как с магическа пръчка той да се реши за месец". Това заяви кметът на с. Гърмен Минка Капитанова в деня, когато трябва да бъдат съборени незакойни постройки в ромския квартал, цитирана от БНР.

"Ситуацията е много сложна, защото след събарянето на къщите общината няма къде да настаним хората. Опасявам се, че тази вечер някои от тези, на които ще бъдат съборени къщите, има опасност да останат на улицата", коментира тя и  обясни, че органите на реда съдействат на общината, но увери, че днес ще бъде трудно за всички.

В ромския квартал на Гърмен преди обед започва изпълнение на заповедта за принудително събаряне на първите четири къщи от общо 124-те незаконни сгради. Ще бъдат съборени тези постройки, чиито собственици са получили първи покана за доброволно събаряне, но не са го сторили.  Последният срок за доброволно премахване на 124-те незаконни постройки в ромския квартал на Гърмен е 29 юни. Там законните къщи са само 10. 60-те декара общинска земя, върху част от които са изградени незаконните къщи в „Кремиковци“, са със статут "земеделски ниви", призна кметът на Гърмен Минка Капитанова.

При посещението си в Благоевград миналата седмица министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова потвърди решението за принудително събаряне, което ще става по утвърден график с начало 29 юни.  Това беше едно от исканията на Инициативния комитет, чиито протести продължиха повече от месец след кървавия сблъсък между роми и други жители на общината.

Омбудсманът Константин Пенчев квалифицира проблема като хуманитарен. „Кметицата не знаеше кои точни къщи ще бъдат съборени. За мен този подход е необясним – сега да решаваме да събаряме” допълни той и изрази безпокойство, че , държавата не може да си позволи тълпи бездомници. „Трябва да се покаже, че има план. И от двете страни чух, че няма справедливост.” призова той

Сподели:

Коментари (0)

Проверяват зам.-министър на образованието за конфликт на интереси и източване на европейски пари

Проверяват зам.-министър на образованието за конфликт на интереси и източване на европейски пари

Името на Ася Панджерова се свързва с нейни оценки на 12 проекта по програма "Еразъм +" на стойност 1.6 млн. евро

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната  на Делян Пеевски

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната на Делян Пеевски

Това каза пред БНР адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация"

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Формированията, заедно с Многонационалната бригада Югоизток на НАТО, се изправят пред сложни предизвикателства, които целят укрепване на оперативната съвместимост и по-високо ниво на многонационално сътрудничество