"За установяване на нерегламентирани сметища, за чието почистване не са предприети действия от страна на кметове, са наложени 104 акта и са издадени 75 наказателни постановления на кметове и кметски наместници. Общата стойност на наложените глоби е 171 900 лева%, съобщи на пресконференция министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Проверките през годината са по нейна заповед за наличие на нерегламентирани замърсявания и сметища по поречията.
Направени са 1565 проверки във всички общини в страната, в т. ч. на кметства, като те ще продължат и през следващата година.
Проверени са общо 2792 речни участъци и са направени 1196 предписания. По указания на министъра се извършват повторни проверки за изпълнението им, които все още продължават.
Постъпилите средства от глоби се превеждат към Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, като част от тях се връщат към общините за реализирането на екопроекти.
През 2015 г. от 16-те регионални инспекции по околната среда и водите в страната са извършени 20 620 проверки на 18 499 обекта. За констатирани нарушения и несъответствия с изискванията на екологичното законодателство са съставени 965 акта и са издадени 1049 наказателни постановления.
Наложените глоби са на обща стойност 5 млн. и 45 хиляди лева.
Съгласно Закона за опазване на околната среда част от тези средства се превеждат на общините, на чиято територия се намират санкционираните обекти. Към местната власт са преведени 1 млн. и 750 хиляди лева, които според закона могат да се изразходват само за екологични проекти и дейности от общинските програми за околна среда.
През годината принудително са спрени и производства в страната, които не отговарят на екологичните изисквания, определени в законодателството, за което има 37 заповеди на директори на РИОСВ.
Още от България
Поптодорова: С политика хем-хем няма да стане, България е приела Киевската декларация
Формулата тук е не: ние приветстваме, ние призоваваме, не – ние приемаме, това е терминът, с който се описва приемането и на закон в парламента. Това е процедура, която е приключила, за да се стигне до: ние приемаме декларацията, каза вицепрезидентът на Атлантическия клуб.
Слънчево и юлски горещо, следобедни дъждове ще разхлаждат планинските места
Максималните температури - между 32° и 37°, в София - около 32°. В планините преди обед ще е слънчево. По Черноморието - предимно слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, но без валежи.
Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия
Това заяви министър-председателят по време на срещата си с делегация от федералната провинция, водена от Томас Щробъл, председател на Ландтага (парламента) на Баден-Вюртемберг