19 Май, 2026

Когато комунистът ген.Славчо Трънски беше агент на полицията

Когато комунистът ген.Славчо Трънски беше агент на полицията

ген. Славчо Трънски (на преден план) като депутат в комунистическия парламент, снимка: ДА "Архиви"

В началото на 50-те години на миналия век в комунистическата партия по съветски образец се вихри лов на вещици – търси се „врага с партиен билет”. 

И тоталитарното управление на БКП начело с Вълко Червенков го намира сред високопоставените членове на партията, сред членове на правителството, сред генерали от армията, пише desebg.com. Един от тях е ген. Славчо Трънски, командир на Трънския партизански отряд преди 9 септември 1944 г., командир на Първа гвардейска дивизия по време на заключителната фаза на Втората световна война, завършил съветска военна академия в СССР (1945-1947).

През 1951 г. той е арестуван като трайчокостовист, като по това време е командир на Трета българска армия (1949-1951).

Следствието на Държавна сигурност събира „доказателства” за неговата предишна дейност, като едно от „обвиненията” е, че той е бил агент на полицията преди 9 септември 1944 г. и близък с югославяните.

В резултат на методични изтезания тези „доказателства” са изтръгвани от следствието на ДС в показанията на редица партийни фигури.

Сайтът desebg.com публикува едно от тези показания – на комунистическия функционер Младен Гигов.

Въпреки че е подложен на репресии Славчо Трънски, който е осъден три пъти на смърт преди 9 септември 1944 г.,  не се признава за виновен и впоследствие е освободен. Реабилитиран е през 1954 г. и е назначен за началник на Военната академия „Г. С. Раковски”. Дълги години е народен представител до 1990 г.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и „врага с партиен билет” 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2017 г.

doc_sl_transki.jpg

doc_sl_transki_1.jpg

 
Сподели:

Коментари (0)

БАБХ с нови правила за биосигурност при стригането на овце и кози

БАБХ с нови правила за биосигурност при стригането на овце и кози

Инструкцията предвижда също почистване и дезинфекция на оборудването след всяко стадо, смяна на работното облекло и спазване на строги хигиенни мерки

Гърция прекрати защитата за България с “Пейтриът"

Гърция прекрати защитата за България с “Пейтриът"

Батареята в Дидимотихон край границата с Турция бе разположена по молба на страната ни за защита на критична инфраструктура по българския бряг на Черно море от евентуална ракетна атака от Иран

Времето днес: Дъжд и гръмотевици в Южна България, слънце по морето

Времето днес: Дъжд и гръмотевици в Южна България, слънце по морето

Значителна облачност, следобедни валежи и възможни гръмотевици се очакват днес в Южна България и планинските райони. Температурите ще достигнат до 24 градуса, а по Черноморието времето ще остане предимно слънчево.