7 Май, 2026

Кольо Колев: АБВ+БСП не е равно на ГЕРБ

Кольо Колев: АБВ+БСП не е равно на ГЕРБ

"От гласовете на ДОСТ и БСП в голяма степен ще зависи кой ще победи на президентските избори", прогнозира социологът Кольо Колев пред Дарик. 

Колев не изключва в сделката за изпращането на Турция на Абдулах Бююк да има и политически момент и подкрепа за ГЕРБ на предстоящите президентските избори по линия на ДОСТ, но, според него, е любопитно какъв избор ще направи ДПС.

"Много странно защо хората така са се фиксирали, че едва ли не Бойко Борисов, ако се яви, така ще тръшне всички. Явяването на Борисов като кандидат, би направило битката ГЕРБ срещу всички. Така че съвсем не би му било лесно да победи", коментира той. 

"Друг е въпросът, ако ГЕРБ изберат една по-широка фигура, която е вън от тяснопартийните редици. Това е изключително важно за тези избори", каза Колев. 

По думите му е възможно Радев да е на балотаж с кандидата на ГЕРБ. 

Колев смята, че вероятно АБВ и БСП ще успеят да се консолидират, но това е крайно недостатъчно за една наистина "помитаща" кандидатура.

"Вижте какво е съотношението на силите. В момента БСП има някъде 12-13 процента, АБВ има 4 процента. Общо са 17 на сто. ГЕРБ има 20-21 процента. Всички агенции горе-долу дават един резултат. Както виждате практически почти е изравнено с лек превес на ГЕРБ. Какво следва оттук нататък? Кой ще се нареди зад едните и кой зад другите? Затова казах, че една печеливша кандидатура би трябвало да бъде много по-широка, която да обхваща не просто лявото, но примерно ляво-център, ако щете и дясноцентристките. Или пък обратното - не просто ГЕРБ-кандидатура, а една кандидатура, която да обхване много по-широки среди и да бъде много по-широко припозната, не просто от симпатизантите на ГЕРБ", каза още Колев.

Сподели:

Коментари (0)

„Демократична България“ обяви 11 антикризисни мерки за засегнатия пазар на горивата

„Демократична България“ обяви 11 антикризисни мерки за засегнатия пазар на горивата

„Все още не сме видели нито една мярка, никакъв план за действие – нищо по отношение на високите цени на горивата." Ивайло Мирчев отново потвърди, че партията ще гласува против кабинета на Румен Радев.

Задържаха в ареста жената, намушкала четирима души във Варна

Задържаха в ареста жената, намушкала четирима души във Варна

Арина поиска да бъде лекувана в психиатрия. Обясни, че е останала без пари и без работа. Преди месеци искала да се самоубие.

Забравен куфар блокира центъра на Бургас, сапьори извършваха контролиран взрив

Забравен куфар блокира центъра на Бургас, сапьори извършваха контролиран взрив

Районът около бул. „Иван Вазов“ в Бургас днес беше отцепен, след подаден сигнал за съмнителен багаж, оставен без надзор