1 Април, 2026

Комисията за изтребителите предлага: Да не се започва нова процедура

Комисията за изтребителите предлага:  Да не се започва нова процедура

Емил Христов

При обсъждането от БСП заявиха, че няма да подкрепят доклада на комисията, а от ДПС декларираха, че ще го подкрепят, защото виждат пропуски в работата на ведомството.

"Смятаме и ще предложим на Министерството на отбраната да не бъде рестартиран от самото начало проектът, защото има постигнати определени резултати", съобщипредседателят на Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет Емил Христов при обсъждането днес на доклада от двумесечната работа на комисията, който членовете й продължават да дискутират.

"Смятаме, че можем да продължим от определена точка", посочи Христов и добави, че най-важното е да се осигури равнопоставеност на всички участници и предвид на по-голямата финансова рамка да се направят опити за обсъждане на новопроизведени многоцелеви изтребители.

При обсъждането от БСП заявиха, че няма да подкрепят доклада на комисията, а от ДПС декларираха, че ще го подкрепят, защото виждат пропуски в работата на ведомството.

"Най-важното е да се осигури равнопоставеност на всички участници, предвид 2 пъти по-голямата финансова рамка. Да се направят опити за обсъждане на предложение за нови изтребители, така че освен конкурентност, но да постигнем и по-високи отбранителни способности", заяви Емил Христов.

"Смущаващото е, че е променено решение на НС, което утвърждава задължителните изисквания", коментира той.

"Актуализирането на основните варианти на проекта ще станат със съдействието на специалистите", уточни той.

"Смятаме, че е извършена огромна работа от специалистите, работещи по проекта. Няма човек в комисията, който смята, че специалистите са подходили непрофесионално", каза още народният представител. 

Сподели:

Коментари (0)

Облачно със слаби дъждове на юг, снеговалежи - само високо в планините

Облачно със слаби дъждове на юг, снеговалежи - само високо в планините

Ще духа умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури - между 10° и 15°, в София - около 10°.

БСП започва подписка за отмяна на споразумението с Украйна

БСП започва подписка за отмяна на споразумението с Украйна

"Изпълнителното бюро на партията и председателят Крум Зарков първи изразиха своето категорично несъгласие с този акт на кабинета"

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

По думите ѝ, Андрей Гюров недопустимо е нарушил диалога между институциите и е показал липса на институционално възпитание