9 Май, 2026

КОНПИ проверява и Николай Нанков за конфликт на интереси

КОНПИ проверява и Николай Нанков за конфликт на интереси

Николай Нанков

КПКОНПИ започва проверка и на регионалния зам.-министър Николай Нанков, която е идентична на тази за безплатното жилище на Владислав Горанов.

Антикорупционният орган се е самосезирал днес по медийни публикации и започва проверка, съобщи шефът му Пламен Георгиев пред депутатите от парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси.

Публикация на в. "Сега" твърди, че Нанков, който беше и министър на регионалното развитие доскоро, живее без да плаща наем в жилище на фирма, която печели европроекти.

По отношение на проверката за апартамента на финансовия министър срокът даден от прокуратурата, е за 18 декември, но КПКОНПИ ще приключи  дори преди това, каза Георгиев. Прокуратурата ще преценява дали има корупционно престъпление, отделно тече проверката за конфликт на интереси - за наличие или липса на конфликт на интереси, уточни той.

"Има доклад въз основа на медийни статии и предстои започване на проверка отново за конфликт на интереси", потвърди Георгиев в отговор на въпрос от депутатката от БСП Кристина Сидорова какво прави комисията по случая с Владислав Горанов и Николай Нанков.

Срокът е двумесечен, припомни шефът на антикорупционния орган, като допълни, че той може да се удължи с още един месец, ако случаят е правно сложен.

В отговор на въпроса за проверката на финансовия министър Пламен Георгиев посочи, че указанията на прокуратурата във връзка с проверката за корупция са почти изпълнени и ще бъде докладвано на прокуратурата още преди срока 18 декември. Проверката за конфликт на интереси обаче продължава и тя вече е също по самосезиране на КПКОНПИ.

Депутатите похвалиха работата на антикорупционния оган, а Пламен Георгиев обяви, че утре изпраща на шефа на комисията Борис Ячев предложенията на КПКОНПИ а промени в закона, които да направят работата й по-ефективна.

Ячев подчерта, че народните представители имат готовност  съдействат за редакция на закона една година след приемането му, а Георгиев увери, че вече е провел и предварителен разговор с шефа на правната комисия Данаил Кирилов. Предложенията за промени в закона са въз основа на бележки от структурите на комисията в страната и още утре ще бъдат изпратени на депутатите, допълни Пламен Георгиев.
Сподели:

Коментари (0)

Радев  назначи Копринков за шеф на кабинета си, за десерт и 18 заместник-министри

Радев назначи Копринков за шеф на кабинета си, за десерт и 18 заместник-министри

В Министерството на финансите на длъжността заместник-министър е назначен Методи Валериев Методиев.

Елеонора Митрофанова брани паметника на Альоша в Пловдив

Елеонора Митрофанова брани паметника на Альоша в Пловдив

Посланикът на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова използва паметника на Альоша в Пловдив като пример за това, което нарече "борба срещу руските и съветските символи“ в Европа. В интервю за предаването Контра по Евроком тя, без да мигне с око, заяви, че паметникът е обект на "редовно оскверняване“.

Д-р Любомир Канов: Моите пет евроцента по въпроса Радев и неговото правителство

Д-р Любомир Канов: Моите пет евроцента по въпроса Радев и неговото правителство

"Даже Долорес Ибарури да възкръсне и целия Коминтерн да му се притече на помощ в “народен референдум”, няма как да стане", казва анализаторът