11 Май, 2026

Константин Пенчев удари рамо на Борисов за съдебната реформа

Константин Пенчев удари рамо на Борисов за съдебната реформа

"Реформата в съдебната система е абсолютно необходима и няма никакъв начин да се избегне. Ако сегашното управление не иска да я направи, то следващото ще трябва да направи още по-болезнени промени. И трябва да се знае, че реформата трябва да започне с промяна в Конституцията". Това заяви националният омбудсман Константин Пенчев пред News7. Така той подкрепи тезата на премиера Бойко Борисов, който миналата седмица беше категоричен, че без промяна на Конституцията, няма как да бъдат направени радикални промени в Темида. 

"Промените, направени на крак, никога не са били полезни", коментира специалния закон, който беше приет от парламента за КТБ. Според него нищо не се е променило, като квесторите са били заменени с временни синдици. Той посочи, че в случая с банката са останали много въпросителни, свързани с отказа на институциите да си свършат работата и да оздравят банката. 
Той коментира и проблема с ромите. По думите му сега нещата са много по-назад, отколкото са били преди 25 години. В момента има поколения безработни роми. По думите му работата там трябва да започне от малките деца – да се намери механизъм те да получават образование. Това е много дълъг процес - не на мандат, а на десетилетия. Ние сме много закъснели и аз се опасявам, че няма политик, който да поеме това тежко бреме и да сложи първата тухличка, за да могат следващите да градят сградата, допълни омбудсманът.

Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: Не е много изгодно  да се върнем към руския нефт

Трайчо Трайков: Не е много изгодно да се върнем към руския нефт

"Ние направихме анализ – моята преценка беше, че има нужда особеният управител на "Лукойл" да бъде подкрепен от по-професионален екип, защото нещата, които гоним в дейността му, са свързани с максимална ефективност, правна сигурност и сигурност на доставките“, обясни той

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Трябва да заздравим коалицията, да повишим интеграцията, трябва да покажем, че не просто ДБ продължава да съществува уверено, но ние можем да бъде тези, които да управляват страната