14 Януари, 2026

Кристалина Георгиева: Инвестициите у нас са сред най-ниските в ЕС заради липса на реформи в съда

Кристалина Георгиева: Инвестициите у нас са сред най-ниските в ЕС заради липса на реформи в съда

Липсата на доверие в съдебната система и във върховенството на закона лишава България от инвестиции, заяви днес заместник-председателката на Европейската комисия Кристалина Георгиева. 

"Инвестициите у нас остават сред най-ниските в ЕС", каза тя в разпространен до медиите коментар за пулбликуваните вчера икономически прогнози на Комисията. "Европейската комисия дори заложи малко по-песимистични очаквания в това отношение, отколкото имаше през ноември миналата година, - каза още Георгиева. - Това е ясен сигнал за необходимостта да се действа решително и най-сетне да бъдат осъществени дълго отлагани реформи, да се създаде доверие в съдебната система и върховенството на закона и да се подобри цялостната бизнес-среда. За по-сериозен растеж ни е нужен приток на капитали – а той зависи от фактори като доверие и предвидимост".

Комисията посочи, че "предпазването от риск и неподкрепящата бизнес среда" теглят надолу частните инвестиции в България . Публичните ще намаляват с приключването на европейски проекти през тази и следващата година, пише в прогнозата. Затова Брюксел очаква растежът да се забави от 2,2% за 2015 година до 1,5% през 2016 година.

Георгиева подчерта и положителните тенденции в развитието на българската икономика през миналата година - ръст на БВП над очаквания, здрави публични финанси, нарастването на износа, вътрешното потребление и заетостта, както и признаците за бавно възстановяване на европейската икономика за четвърта поредна година.

Сподели:

Коментари (0)

Утре обсъждат  промените в Изборния кодекс

Утре обсъждат промените в Изборния кодекс

Лидерът на ПП Асен Василев повтори, че тяхната заявка е 100% да се гласува с машини на предстоящия вот

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

„Много хора си представят, че смяната на лидера едва ли не ще подпише някакъв нов живот на БСП.“

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Единият кораб е превозвал над 1100 тона азотни торове, другият - калиев хлорид