9 Февруари, 2026

Кристалина Георгиева не изключва възможността да влезе в битката за ООН

Кристалина Георгиева не изключва възможността да влезе в битката за ООН

Заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева намекна снощи, че скоро може да се включи в надпреварата за заемане не поста генерален секретар на ООН, но уточни, че решението за това се взема от българското правителство, предаде АФП. "За мен е чест да видя, че толкова много хора ме окуражават да стана кандидат", каза 63-годишната Георгиева на конференция в Ню Йорк, организирана от Международния институт за мир. "Като българка ще кажа, че това е решение на българското правителство", добави тя, предаде БТА. 

АФП посочи, че друга българка - генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова - е кандидат за поста на Бан Ки-мун, чийто мандат изтича в края на тази година. Агенцията отбеляза, че Бокова е подкрепяна от Русия, а Георгиева - от германския канцлер Ангела Меркел. В кореспонденцията си от Ню Йорк Франс прес припомни, че при досегашните гласувания в Съвета за сигурност бившият португалски премиер Антонио Гутериш се е представял много по-добре от деветимата кандидати, останали в надпреварата, а на последното от таези гласувания Бокова е била пета.

Сподели:

Коментари (0)

Сандов не приема версиите за мистерията "Петрохан" - убийство и самоубийство

Сандов не приема версиите за мистерията "Петрохан" - убийство и самоубийство

По думите на бившия екоминистър той "не вярва хората в "Петрохан" да са извършили някакво злодеяние"

Харалан Александров: Мистерията "Петрохан" е българската проекция на един мрачен свят

Харалан Александров: Мистерията "Петрохан" е българската проекция на един мрачен свят

Социалният антрополог предупреждава, че драмата в „Петрохан“ отключва по-дълбоки страхове за семейството, родителството и разпада на усещането за сигурност в глобализирания свят

 Шефът на Националната полиция: Стреляно е вътре в кемпера, няма изстрели отвън

Шефът на Националната полиция: Стреляно е вътре в кемпера, няма изстрели отвън

Сигналът за буса е подаден от овчар към 9,20 часа тази сутрин, оперативните действия продължават