27 Май, 2026

Кристалина Георгиева печели, но не можа да събере мнозинство за шеф на МВФ

Кристалина Георгиева печели, но не можа да събере мнозинство за шеф на МВФ

Кристалина Георгиева получи подкрепата на повечето правителства в ЕС да стане европейски кандидат за ръководител на Международния валутен фонд. Тя обаче не успя да събере достатъчно мнозинство, за да бъде номинирана, каза официален представител на ЕС, цитиран от Ройтерс, предаде БТА. 

Кристалина Георгиева остана един от двамата кандидати за поста на шеф на Международния валутен фонд. Единственият ѝ опонент бе холандецът Йерун Дейсел, след като бившият еврокомисар Оли Рен се отказа. Преди него се оттеглиха испанката Надя Калвиньо и португалецът Мариу Сентену. Победителят трябваше да получи 55 на сто от гласовете на 28-те страни членки, или на 16 държави, които да представляват най-малко 65 процента от населението на Евросъюза.

Фондът иска да приключи процеса за определяне на наследник на Кристин Лагард до 4 октомври. Тя оваканти поста, за да оглави Европейската централна банка през есента.

Сподели:
Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

"Слушайте и помнете! Нито една партия или коалиция не може сама да се пребори с това Zло, което си причинихме всички, нито една партия или коалиция не може да спечели президентските избори и да спре опасния завой, който започват Румен Радев и болшевиките около него"

 Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

От „Демократична България“ предлагат срокът за дисциплинарни производства да бъде увеличен на две години, а магистрати с висящи дисциплинарни процедури да не могат да избегнат санкции чрез подаване на оставка

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Коментари (0)