30 Март, 2026

КС съгласен с Цацаров, спаси субсидията на съдебната власт

КС съгласен с Цацаров, спаси субсидията на съдебната власт

Единодушно с 12:0 гласа Конституционният съд уважи искането на главния прокурор Сотир Цацаров и обяви за противоконституционна разпоредбата от Закона за бюджета, която спря субсидията на съдебната власт.

Съдиите са възприели аргументите на докладчика Пламен Киров, че разпоредбата в закоба, според която "неизпълнението на приходите в бюджета на съдебната власт не се покрива с допълнителна субсидия от централния бюджет", е в противоречие с Конституцията.

"Ще се съобразим с решението на съда", заявиха от ведомството на финансовия министър Владислав Горанов. Финансистите са категорични - не се налага актуализация на бюджет 2015. Така е, отвръщат юристите - "зачертаният" текст от КС просто няма да се прилага, а държавата ще е длъжна да дофинансира съдебната власт, ако не й стигат приходите, пише "Де факто", цитиран от БГНЕС.

В решението си съдът е посочил, че забранителният текст от закона за бюджета противоречи на принципите на правовата държава, разделението на властите и на условието по конституция, че бюджетът на съдебната власт е самостоятелен. Според конституционните съдии невъзможността съдебната власт да получи допълнителни пари, ако не събере достатъчно от такси и от други източници, погазва независимостта ?. Решението не е изненада, защото КС има богата практика, която гарантира независимостта на съдебната власт и чрез самостоятелния й бюджет.

Сподели:

Коментари (0)

Желязков:  Правителството трябваше да направи крачка назад, за да направим крачка напред за еврозоната

Желязков: Правителството трябваше да направи крачка назад, за да направим крачка напред за еврозоната

За мен присъединяването (към Съвета за мир) е правилно, отново бих го направил, заяви бившият премиер, като обясни позицията си, че България е една от страните с балансирана позиция

Йотова се среща с шефовете на НАП и КЗП заради кризата с горивата

Йотова се среща с шефовете на НАП и КЗП заради кризата с горивата

Във фокуса на разговорите ще бъдат резултатите то въвеждането на еврото и последиците от конфликта в Близкия изток

Предадохме на САЩ двама руски граждани, въпреки възмущението на Русия

Предадохме на САЩ двама руски граждани, въпреки възмущението на Русия

Руснаците бяха задържани през декември на летище София по искане на американските власти, които ги обвиняват в нарушаване на санкциите на САЩ срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г.